Після вступу в силу нового закону про мобілізацію, деякі категорії чоловіків втратили право на відстрочку за новими правилами.
Про це в інтерв’ю “РБК-Україна” розповів адвокат Руслан Ткаченко.
За словами адвоката, влада активно взялася за студентів, адже цього року у МОН нарахували 134 тисячі чоловіків 30+ років, які подали документи на вступ до магістратури, а ще сотні тисяч вступають на бакалаврат та аспірантуру. Тому тепер отримати відстрочку можуть лише студенти, які навчаються на денній чи дуальній формі, а також отримувачам вищого попереднього рівня освіти. Це означає, що друга чи третя вища освіта та заочна форма навчання не дає права на отримання відстрочки.
Крім того, через зниження призовного віку чоловіки віком 25 і 26 років втратили право на відстрочку.
Багатодітні батьки, які мають заборгованість по аліментах втратять відстрочку. Також втратять право на відстрочку чоловіки, які доглядали батьків дружини з 1 або 2 групою інвалідності. Тепер право на відстрочку мають тільки чоловіки, які доглядають за своїми рідними батьками з інвалідністю.
Також у новому законі зазнали змін правила відсрочки для родичів загиблих воїнів. А саме, прибрали пункт про те, що відстрочку отримає неплідний брат загиблого(один із батьків рідний). Право на відстрочку зберігається тільки при умові, що це рідний брат.
На сьогодні право на відстрочку мають наступні категорії українців:
- особи з інвалідністю всіх груп, якщо це підтверджено військово-лікарською комісією (обов’язковість повторного проходження ВЛК через 6-12 місяців);
- особи, які перебували у полоні (доєднатися до війська вони можуть на добровільній основі);
- батьки трьох і більше дітей віком до 18 років, якщо немає заборгованості зі сплати аліментів;
- Батьки, усиновителі та опікуни дітини з інвалідністю;
- батьки неповнолітньої дитини, якщо другий з батьків проходить військову службу;
- одинокі матері та батьки;
- наукові та педагогічні працівники з посадовим окладом не нижче 0,75 ставки;
- Опікун особи, визнаної за рішенням суду недієздатною;
- особи, які утримують батьків з інвалідністю I або II та не мають працездатної дружини (чоловіка);
- онуки бабусі чи дідуся з I чи II групою інвалідності, якщо немає інших родичів(відстрочку отримає лише один онук);
- військовозобов’язані, у яких близькі родичі зникли безвісти, загинули під час військової служби або посмертно нагороджені званням Героя України.
На додаток до цього відстрочка надається деяким силовикам і держслужбовцям. Таким чином, мобілізації не підлягатимуть: судді, народні обранці, голова та інші члени Рахункової палати, дипломатичні працівники, уповноважений Верховної Ради України з прав людини, працівники органів військового управління, військових частин Міноборони, ЗСУ, ДССТ, СБУ, СЗРУ, НГУ, Держприкордонслужби, апарату МВС та експертних служб Міністерство внутрішніх справ.
Також читайте:
Чи подвоять штраф за ухиляння від мобілізації, якщо його вчасно не сплатити.
Що чекає на українців, які не оновлять дані в ТЦК до 16 липня.