Мобілізація в Україні стає дедалі складнішою, адже більшість добровольців пішли на фронт ще в перший рік війни. На сьогодні значна частина чоловіків вже мобілізована, однак все ще є категорія осіб, які уникають військового обліку, щоб не бути призваними.
Адвокат Руслан Тачкаченко розповів про можливі наслідки для чоловіків, які ухиляються від військового обліку, а також про штрафи, які будуть накладати ТЦК у 2025 році.
За його словами, ще у 2024 році Міністерство оборони повідомило, що близько 6 мільйонів чоловіків не оновили свої дані у ТЦК та СП або через застосунок “Резерв+” до 16 липня. Таким чином вони порушили правила військового обліку. Проте лише одному мільйону осіб були надіслані рекомендовані листи з повістками, більшість із яких не з’явилися до ТЦК.
Через велику кількість ухилянтів, у Верховній Раді затвердили у першому читанні законопроєкт №12093, який пропонує спростити механізм притягнення військовозобов’язаних до відповідальності за статтями 210 та 210-1 КУпАП (порушення правил військового обліку та законодавства про мобілізацію).
Якщо закон буде ухвалено у другому читанні, представники ТЦК зможуть штрафувати осіб без попереднього надсилання повістки рекомендованим листом.
“Наразі процедура передбачає, що реєстр “Оберіг” формує повістки, а поштовий оператор повинен вручити її рекомендованим листом особисто. Якщо чоловіка немає за місцем реєстрації, то представник пошти повинен залишити повідомлення про наявність повістки у поштовій скриньці. Якщо протягом трьох днів особа не з’являється за листом, його повертають до ТЦК і він вважається таким як врученим. І лише після 7 днів представник ТЦК може виписати постанову про штраф. А от уже новий законопроєкт пропонує скасувати цей механізм та штрафувати одразу після виявлення порушення. Тобто, особа не оновила дані вчасно, відразу штраф“, – пояснив адвокат.
Який штраф та його наслідки
За порушення правил військового обліку у воєнний період штраф становить від 17 000 до 25 000 гривень. Якщо його не оплатити протягом 15 днів, він передається до виконавчої служби, де сума подвоюється до 34 000 або 50 000 гривень.
Що можуть конфіскувати у боржників
Перша виконавча служба блокує банківські картки і стягує суму боргу звідти, якщо у боржника немає достатньої суми на рахунках, тоді іде конфіскація майна. Під арешт можуть потрапити не лише автомобілі, ювелірні вироби та техніка, а й найменш цінні речі. Наприклад, вилученню навіть підлягають:
- Вживані лопати;
- Старі ножі;
- Риболовні сітки;
- Іржаві тазики;
- Пластикові каністри;
- Засоби для миття посуду;
- Подарункові пакети тощо.
Усе конфісковане майно виставляється на аукціон “СЕТАМ” для погашення боргу. У минулому вже були зафіксовані випадки продажу дрібних побутових предметів, які не мали значної вартості, але підлягали реалізації через заборгованість перед державою.
“Таким чином, якщо у вас є заборгованість, не варто розраховувати, що ваше майно залишиться поза увагою виконавчої служби” – підкреслив адвокат.
3 Comments