В Україні почастішали випадки, коли суди ухвалюють реальні строки позбавлення волі для тих, хто ухиляється від мобілізації. За словами адвоката Романа Сімутіна, кількість обвинувальних вироків різко зросла. Зазвичай ухилянтів карають трьома роками позбавлення волі. Правозахисники наголошують, що у майбутньому судимість суттєво обмежить права чоловіків, особливо за ст. 336 – (Ухилення від призову на військову службу під час мобілізації в особливий період).
Сімутін пояснює, що громадянин із судимістю не зможе працевлаштуватися на жодну державну службу. Він також зазначив, що раніше лише 10-15% випадків ухиляння від мобілізації завершувалися реальними строками покарання, тоді як нині цей показник зріс до 50-60%. Це свідчить про значне збільшення кількості тих, хто отримує реальні терміни.
Екс-голова Державної пенітенціарної служби та адвокат Сергій Старенький уточнив, що ухилянтів утримують в установах із загальним рівнем безпеки, які раніше називалися колоніями загального режиму, без посиленого нагляду.
Позиція Верховного суду щодо збільшення кількості вироків з реальним терміном покарання полягає в тому, що умовні терміни не досягають мети, оскільки подають поганий приклад іншим громадянам. Тому значно збільшилась кількість вироків, що передбачають ув’язнення.
Правозахисники зазначають, що судимість буде мати серйозні наслідки для подальшого життя українців. Вони не зможуть працювати в правоохоронних органах та структурах, де потрібен допуск до державної таємниці. Державні органи проводять службові перевірки аж до п’ятого коліна. У приватних компаніях обмеження менші, і багато залежить від роботодавця.
Адвокат Андрій Межирицький наголосив, що колишні засуджені не зможуть потрапити до таких структур, як НАБУ чи ДБР, де проводяться повні перевірки, і будь-яка інформація про судимість призведе до обмежень.
You must be logged in to post a comment Login