У 2024 році 900 тисяч військовозобов’язаних чоловіків отримали повістку поштою, але іноді так трапляється, що вони перебувають за кордоном.
Юристи компанії Inseinin пояснили, як діяти у такому випадку та чи передбачена відповідальність.
Чому надсилають повістки за кордон і що з цим робити
Як розповіли юристи, згідно з Постановою Кабміну №560, повістки можуть доставлятись рекомендованим листом військовозобов’язаній особі за вказаною адресою у реєстрі “Оберіг”. Якщо ж одержувача немає на місці, працівник пошти повинен проінформувати військовозобов’язаного за телефоном, якщо номер є в базі, а також залишити повідомлення в поштовій скриньці. У повідомленні вказується, що надійшов рекомендований лист з позначкою «Повістка ТЦК» та у якому відділенні Укрпошти можна його забрати.
Якщо протягом трьох днів, так і ніхто не забрав листа з повісткою у вказаному відділенні Укрпошти, то працівник пошти робить позначку «адресат відсутній за зазначеною адресою». Ця відмітка засвідчується підписом і відбитком поштового пристрою, а лист відправляється до ТЦК.
Така повістка в сьогоднішньому законодавстві вважаються як належно вручена. Після чого у чоловіка є 7 днів, щоб з’явитися в ТЦК, інакше його буде подано в розшук, а також можливо накладено штраф в розмірі 17 -25,5 тисяч гривень.
Що робити особам, які перебувають за кордоном отримали штраф, але не планують повертатися в Україну під час воєнного стану
Юристи радять: якщо чоловік знаходиться за межами України й не має наміру повертатися та особисто оскаржувати накладений штраф від територіального центру комплектування, найкраще — сплатити його ще до того, як справа потрапить до виконавчої служби.
Це важливо, адже якщо штраф передадуть до виконавчої служби, його сума автоматично подвоюється. Наприклад, якщо йдеться про мінімальний штраф — 17 тисяч гривень, то після передачі виконавцям він становитиме вже 34 тисячі гривень. Окрім того, до суми додається виконавчий збір і можливі судові витрати — це ще приблизно 3 тисячі гривень. Таким чином, у підсумку чоловік, який не сплатив штраф вчасно, бути змушений заплатити вже близько 37 тисяч гривень.
Тож у разі, якщо ви перебуваєте за кордоном і не плануєте повертатися, краще не зволікати зі сплатою — це допоможе уникнути зайвих витрат і подальших юридичних ускладнень при повернених в Україну після завершення війни.