ФОПи більше не зможуть отримувати післяплату готівкою у відділеннях.
Із 1 квітня 2025 року фізичні особи-підприємці втратять можливість отримувати післяплату готівкою через “Нову пошту” — всі розрахунки здійснюватимуться лише у безготівковій формі. Для підприємців це означає необхідність мати офіційний банківський рахунок та дотримуватись нових фінансових вимог, пише Обозреватель.
Ці зміни запроваджені згідно з Постановою НБУ №101 від 23.08.2024 року, яка набула чинності 29 серпня 2024-го. Відповідно до документа, юридичним особам, ФОПам і особам, які здійснюють незалежну професійну діяльність, заборонено отримувати післяплату готівкою у відділеннях.
Всі платежі тепер здійснюватимуться виключно безготівково. Таке рішення прийнято з метою посилення контролю за фінансовими операціями і скорочення тіньової економіки в країні. Основні зміни для ФОПів:
- Післяплата перераховуватиметься виключно на банківський рахунок;
- Кошти зараховуються на рахунок, а за необхідності підприємець зможе зняти їх готівкою;
- Для роботи через “Нову пошту” необхідно мати офіційно відкритий рахунок для отримання оплати.
Щоб отримувати кошти за підприємницьку або професійну діяльність через Нову пошту, необхідно:
- Укласти договір контролю оплати з NovaPay;
- Отримувати гроші на рахунок — це може бути рахунок у NovaPay або в будь-якому банку України.
Відкрити приватний чи підприємницький рахунок у NovaPay можна через мобільний застосунок. Згідно з пунктом 128 Інструкції про організацію касової роботи банками, затвердженої постановою НБУ №103 від 25.09.2018, всі кошти з операцій переказу готівки без відкриття рахунку мають зараховуватися на рахунки суб’єктів господарювання. Отримання готівки без рахунку більше не допускається.
Ці зміни також мають стимулювати використання банківських інструментів та знизити витрати на інкасацію. Для багатьох ФОПів, які раніше працювали з готівкою, це означає потребу адаптувати свою діяльність, а саме :
- Використовувати банківські рахунки для прийому платежів;
- Активніше застосовувати РРО/ПРРО для обліку продажів;
- Повідомляти клієнтів про зміну способу оплати, щоб уникнути незручностей.