Android виповнилося десять років. На момент релізу першої версії це була нікому не відома мобільна операційна система, яка за багатьма параметрами поступалася iOS. Втім, Google швидко змінила роль наздоганяючої на лідера, зробивши Android найпопулярнішою мобільної ОС у світі. Позаду також залишилися такі гіганти, як Symbian OS, BlackBerry OS і Windows Mobile. Згадуємо, з чого починався шлях «зеленого робота».
Багато хто помилково вважає, що Android є творінням Google. В реальності історія цієї ОС почалася в 2003 році, коли Енді Рубін разом з Ніком Сірс, Крісом Уайтом і Річем Майнер вирішили створити нову ОС, зареєструвавши компанію Android Inc. Вони поставили перед собою амбітну мету створити платформу для мобільних пристроїв, які завжди б знаходилися з користувачами, автоматично підбудовувалися під його потреби і могли визначати місце розташування по GPS. Протягом двох років вони вели розробку, але ніхто не вірив в успіх стартапу, а тому і фінансової підтримки у Енді Рубіна не було. Ми б могли так ніколи і не почути про Android, якби в 2005 році пошуковий гігант Google не купив Android, Inc. за 130 мільйонів доларів.
Google вела розробку Android з оглядкою на популярну тоді Blackberry OS. Тому система була оптимізована під кнопкові телефони і управління за допомогою фізичного джойстика. У самих перших версіях Android головний екран був шпалери з годинником і пошуком Google в нижній частині екрана. При натисканні кнопки «Додому» викликався бар з обраними додатками, а натиснувши на джойстику стрілку вниз, можна було отримати доступ до всіх встановлених програм. У наступних версіях пошуковий рядок замінили на панель з обраними додатками.
Першим відомим пристроєм під управлінням Android став смартфон Google Sooner, розроблений тайванською компанією HTC. Він був оснащений QWERTY-клавіатурою і зовні нагадував телефони Blackberry. Апарат був побудований на базі процесора OMAP850 з 64 МБ оперативної пам’яті і оснащувався екраном з роздільною здатністю 320х240 пікселів (без сенсорного введення), 1,3-мегапіксельною камерою ззаду і роз’ємом microUSB.
Google Sooner – перший смартфон під управлінням Android
Так Google і продовжувала б робити Android для кнопкових апаратів, якби в 2007 році Стів Джобс не представив світу революційний продукт – iPhone. Пошуковий гігант тут же змінює курс на пристрої з сенсорним екраном, а через рік, 23 вересня 2008 року, відбувся реліз Android 1.0 – першої стабільної і доступною громадськості версії Android. Це вже була оптимізована під сенсорні екрани система зі звичними сьогодні робочим столом, віджетами і фірмовим магазином додатків, що має назву тоді Android Market.
Презентація Android 1.0 пройшла на смартфон T-Mobile G1, також відомому як HTC Dream. Апарат мав конструкцію слайдера з повноцінною QWERTY-клавіатурою під 3,2-дюймовим дисплеєм з роздільною здатністю 480х320 пікселів. Гаджет був оснащений процесором Qualcomm з тактовою частотою 528 МГц, 192 МБ оперативної пам’яті, 3,2-мегапіксельною камерою, акумулятором на 1 150 мАг і модулями Wi-FI, GPS і Bluetooth 2.0. На старті смартфону було доступно близько 1 700 додатків.
T-Mobile G1 (він же HTC Dream) – перший комерційний Android-смартфон
За минулі десять років вийшла величезна кількість версій Android:
23 вересня 2008 року – Android 1.0;
9 лютого 2009 року – Android 1.1 Petit Four;
30 квітня 2009 року – Android 1.5 Cupcake;
15 вересня 2009 року – Android 1.6 Donut;
27 жовтня 2009 року – Android 2.0 Eclair;
12 січня 2010 року – Android 2.1 Eclair;
20 травня 2010 року – Android 2.2 Froyo (були випущені оновлення 2.2.1, 2.2.2 та 2.2.3);
6 грудня 2010 року – Android 2.3 Gingerbread (були випущені оновлення з 2.3.1 по 2.3.7);
22 лютого 2011 року – Android 3.0 Honeycomb (були випущені оновлення 3.1, 3.2, 3.2.1 та 3.2.2);
19 жовтня 2011 – Android 4.0 Ice Cream Sandwich (були випущені оновлення 4.0.1, 4.0.2, 4.0.3 та 4.0.4);
27 червня 2012 року – Android 4.1 Jelly Bean (були випущені оновлення 4.1.1 і 4.1.2);
29 жовтня 2012 року – Android 4.2 Jelly Bean (були випущені оновлення 4.2.1 і 4.2.2);
24 червня 2013 року – Android 4.3 Jelly Bean (було випущено оновлення 4.3.1);
31 жовтня 2013 року – Android 4.4 KitKat (були випущені оновлення 4.4.1, 4.4.2, 4.4.3 та 4.4.4);
3 листопада 2014 року – Android 5.0 Lollipop (були випущені оновлення 5.0.1, 5.0.2, 5.1 і 5.1.1);
28 травня 2015 року – Android 6.0 Marshmallow (було випущено оновлення 6.0.1);
22 серпня 2016 року – Android 7.0 Nougat (були випущені оновлення 7.1, 7.1.1 та 7.1.2);
21 серпня 2017 року – Android 8.0 Oreo (було випущено оновлення 8.1);
6 серпня 2018 року – Android 9.0 Pie.
Android 9.0 Pie
А тепер – головне. За ці десять років у вас напевно накопичилося кілька класних історій, пов’язаних з «зеленим роботом». Може у вас був особливий «перший раз» – коли вперше доторкнулися до Android-смартфону. Або ви ночами займалися «рутованням», встановлюючи різні прошивки з форумів? А то і Android врятував вам життя або, хоча б, допоміг скласти іспит?
Поділіться вашою розповіддю з читачами! Але не в коментарях, а надіславши її на пошту xazzxzxzxx@gmail.com, ми прочитаємо і опублікуємо найяскравіші. Якщо потрібна анонімність – не проблема: пошту і ім’я ми не станемо розголошувати, якщо ви самі того не захочете.
Xiaomi запустила краудфандингову кампанію з випуску портативного бездротового пилососу Mijia Car Vacuum Cleaner, орієнтованого на автомобілістів. Відмінними рисами пристрою стануть висока потужність, хороша автономність та пилозбірник із системою швидкого очищення.
Заявлена сила всмоктування Mijia Car Vacuum Cleaner складає 21000 Па. Цього достатньо для ефективного видалення крихт, вовни свійських тварин та іншого сміття із салону автомобіля. Висока продуктивність, як запевняє Xiaomi, досягається завдяки безщітковому двигуну зі швидкістю обертання до 100 000 об/хв.
У пилососі реалізована п’ятишарова система фільтрації. Вона складається з циклонного контейнера, металевого сітчастого фільтра, переднього губчастого фільтра, елемента високої щільності, що фільтрує, і заднього губчастого фільтра. Це дозволяє утримувати навіть найдрібніші частинки пилу, знижуючи можливість її повторного попадання в повітря.
Пилосос оснащується акумулятором ємністю 2400 мАг, заявлена автономність приладу – до 1,5 години залежно від режиму роботи. Для заряджання АКБ передбачено порт USB Type-C. Пилозбірник ємністю 150 мл очищається натисканням однієї кнопки, а фільтр можна мити.
У комплект Xiaomi Mijia Car Vacuum Cleaner увійдуть різні насадки, які дозволяють використовувати пилосос і для домашнього збирання. У рамках краудфандингової платформи на ринку Китаю ціна пристрою за умовами попереднього замовлення складає $50.
З 1 квітня 2025 року Національний банк України скасував місячне обмеження на перекази між банківськими картками для фізичних осіб. Раніше ліміт становив 150 тисяч гривень на місяць. Про це повідомив партнер юридичної фірми MORIS та керівник практики податкового права Василь Андрусяк в коментарі УНІАН.
Чи потрібно платити податки з переказів?
За словами експерта, згідно з Податковим кодексом, не оподатковуються лише подарунки в натуральній формі в межах 2 тисяч гривень на рік (25% від мінімальної зарплати). Натомість грошові перекази незалежно від суми можуть вважатися доходом і підлягати оподаткуванню.
“Ідеально було б оподатковувати всі перекази, що перевищують 2 тисячі гривень, з урахуванням того, чи є це доходом. Якщо це, наприклад, поворотна позика, податків платити не треба. Але якщо це подарунок від неблизької особи — такий дохід потрібно декларувати”, — пояснив Андрусяк.
Податки та комісії
Одержувач грошових подарунків може бути зобов’язаний сплатити податок на доходи фізичних осіб (ПДФО) у розмірі 18% та військовий збір — 1,5%. Для подарунків від осіб, що не є близькими родичами, діє знижена ставка ПДФО — 5%, але лише за умови наявності нотаріально посвідченого договору дарування. Без такого документа податкові органи можуть розцінити переказ як інший дохід, що оподатковується за стандартною ставкою.
Перекази між родичами
Подарунки між членами сім’ї першого та другого ступенів споріднення (батьки, діти, подружжя) не оподатковуються — незалежно від суми.
Комісії банків
Окрім податків, користувачі мають враховувати банківські комісії, які залежать від тарифів конкретного банку. Вони можуть суттєво відрізнятись залежно від типу картки, способу переказу, обслуговування готівки тощо. Тому перед надсиланням коштів варто уточнити умови у своєму банку.
Як сплатити податки
Оплатити податкові зобов’язання можна онлайн — через електронний кабінет платника на сайті Податкової служби України.
У Житомирському обласному територіальному центрі комплектування та соціальної підтримки (ТЦК та СП) прокоментували публікацію відео службової наради, на якій обговорювались способи пошуку призовників. У Центрі заявили про хакерську атаку та спробу інформаційної дискредитації.
Відео, яке поширилося в мережі, містить інструкції щодо виявлення осіб, які підлягають мобілізації. Зокрема, на нараді йшлося про перевірки студентів без права на відстрочку, розшук заброньованих працівників, перевірки через поліцію та використання сайтів на кшталт Auto.ria.
Крім того, у зверненні фігурують заклики до сумнівних і потенційно незаконних методів дій: фіктивні купівлі авто, виявлення 17-річних тощо.
У ТЦК та СП заявили, що витік стався внаслідок хакерської атаки на їхню систему. За словами представників Центру, відео було оприлюднено з метою маніпулювання громадською думкою та дискредитації роботи ТЦК.
“Нещодавно була здійснена хакерська атака на систему ТЦК та СП Житомирської області. В результаті до мережі потрапив відеозапис службової наради посадових осіб, оприлюднений з метою обурення у суспільстві й посіву сумнівів щодо законності роботи Центру”, – йдеться в офіційній заяві.
Також у Центрі наголосили, що працюють виключно в межах чинного законодавства. За фактом інциденту призначено службову перевірку, а кіберфахівці вже вжили заходів для відновлення захисту інформаційних систем.