В Україні тривають активні обговорення щодо можливості мобілізації 18-річних студентів після проходження базової військової підготовки (БЗВП). Народні депутати Дмитро Разумков, Олексій Гончаренко та представники Ради національної безпеки і оборони (РНБО), висловили різні позиції стосовно нового законопроєкту та його наслідків.
Позиція Дмитра Разумкова
Народний депутат Дмитро Разумков заявив, що новий закон потенційно дозволяє мобілізацію 18-річних студентів, які завершили БЗВП і були відраховані з університету. Він наголосив, що президент уже чотири місяці затримує підписання законопроєкту, який мав би заборонити мобілізацію молоді у віці 18-25 років, яких було визнано “обмежено придатними” до військової служби.
Разумков тим самим підкреслив, що мобілізація молодих людей з 18 років частково вже відбувається, хоча законодавчо вік призову не було знижено.
Депутат стверджує, що президент не має чіткого розуміння ситуації, або ж навмисно ігнорує заклики до перегляду вікових обмежень.
Позиція Олексія Гончаренка
Натомість народний депутат Олексій Гончаренко висловив протилежну думку. Він стверджує, що мобілізація 18-річних студентів неможлива за чинним законодавством. За його словами, в Україні мобілізація дозволена лише з 25 років, а молоді люди молодшого віку можуть бути призвані виключно добровільно за контрактом.
Гончаренко акцентував: “Навіть якщо ви пройшли БЗВП, вас не можуть мобілізувати. Крапка”.
Депутат закликав не поширювати неправдиву інформацію, яка вводить громадян в оману.
Реакція РНБО
Керівник Центру протидії дезінформації при РНБО Андрій Коваленко також заперечив можливість мобілізації 18-річних студентів. Він наголосив, що в Україні мобілізація громадян можлива лише з 25 років, якщо це не стосується добровільного підписання контракту.
Коваленко заявив: “Не варто розповсюджувати неперевірену інформацію. До 25 років лише добровільно можна піти, підписати контракт”.
Обговорення навколо цього питання тривають, адже позиції депутатів та офіційних органів значно різняться. У той час, як одні заявляють про потенційні загрози нового закону, інші вважають, що механізми захисту студентів від мобілізації надійно закріплені в законодавстві.