За кожне порушення правил військового обліку військовозобов’язаного штрафуватимуть окремо.
Як будуть штрафувати ухилянтів розповіла адвокат Марина Бекало, яка спеціалізується на мобілізаційному законодавстві.
“Відповідно до статті 61 Конституції України, ніхто не можу бути повторно юридично притягнутий до відповідальності за одне і те саме правопорушення. Але у Верховній Раді врахували даний пункт і продублювали дану норму. Це означає, що кожна надіслана повістка поштою буде вважатися окремим правопорушенням. Такі повістки працівники ТЦК можуть надсилати кожні 2 місяці, сьогодні законодавство це дозволяє“ – зазначила адвокат
Таким чином, не оновив дані протягом відведених 60 днів, штраф у 17 тисяч гривень. Не прийшов за повісткою, яка буде надсилатися поштою – штраф у 17 тисяч гривень. Не прийшов по повторній повістці, яка буде надіслана поштою – штраф уже 25, 5 тисяч гривень.
Важливо підкреслити, що навіть ті особи, які оновили свої персональні дані, пройшли ВЛК, але змінили місце проживання або місце роботи і не оновили ці дані у ТЦК – це також може розглядатись як порушення правил військового обліку.
За словами Марини Бекало, якщо сума штрафів перевищить 160 тис. грн, то щодо громадянина можуть застосувати крайні міри – арештувати житло.
“Арешт і продаж майна це крайні міри. Перше виконавча служба заблокує банківські рахунки і спробує стягнути штраф звідти. Слідуючим етапом буде арешт транспортного засобу і обмеження виїзду за кордон. Обмеження будуть діяти, поки штраф не буде сплачений. Арештувати житло можуть в разі того, якщо це не єдине житло боржника, якщо там не проживають неповнолітні діти. Механізм складний“, – зазначає Марина Бекало.
За яких умов можуть позбавити права керуванням транспортом
Обмеження в праві керування транспортним засобом – ще одна санкція, передбачених законом для ухилянтів.
“Є певний порядок. Якщо військовозобов’язаний не з’являється за повісткою, у ТЦК є правові підстави для звернення до поліції для реалізації адміністративного затримання та доправлення чоловіка до ТЦК та СП. Якщо поліція не зможе доставити ухилянта з об’єктивних причин, у цьому випадку ТЦК звертається із позовом до суду про тимчасове обмеження громадянина у праві керуванням автомобілем. Тільки суд може вирішити, чи позбавити людину права керувати автомобілем. Коли почнуться перші судові рішення щодо позбавлення прав, то можна буде проаналізувати таку судову практику“ – каже Марина Бекало.