Все частіше в Україні постає гостре питання щодо ротації та демобілізації, адже влада усвідомлює: “людина не може безперервно перебувати на передовій”. Тому в Міністерстві оборони України працюють над альтернативним планом демобілізації, яка має задовільнити дві сторони – владу і військових.
Про розробку плану та його деталі розповів голова підкомітету з державної безпеки, оборони та оборонних інновацій, Федір Веніславський.
За його словами, наразі обговорюється механізм, який дозволить тимчасово виводити військових із зони бойових дій після 90 днів безперервного перебування на фронті, аби дати їм кілька місяців для відновлення. Така ініціатива, має стати робочою альтернативою масовій демобілізації.
“Будемо відверті, в умовах такої інтенсивної війни демобілізація неможлива, тому ми шукаємо альтернативу, яка повинна задовільнити всіх“, – зазначив Веніславський.
Також він наголосив, що впровадити механізм ротацій можна лише після офіційного рішення — директиви від ставки Верховного головнокомандувача або відповідного наказу Генштабу.
“Закріпити ротацію на законодавчому рівні буде складно, зважаючи на постійні зміни на фронті та необхідність гнучко реагувати на загрози. Фронт динамічний, і законодавче закріплення може лише заважати“, — пояснив він.
Щодо очікуваного закону про демобілізацію, Веніславський застеріг від надмірних надій: “Очікувати закону про демобілізацію — це надто оптимістично. Це не відповідає реальній військовій ситуації“. Він зазначив, що ухвалення такого закону може призвести до масового звільнення військових у критичний момент, що суттєво послабить оборону на тлі тиску з боку ворога.
Також він додав, що наразі точно не визначено, коли саме новий механізм набуде чинності, скільки саме триватиме відпочинок для бійців і чи буде ця система поширена на всі військові підрозділи. Проте сам підхід уже формується як частина поточної мобілізаційної політики й може стати тимчасовим, але ефективним компромісом у ситуації, коли демобілізація є надто ризикованою.