Розбираємо, в чому стоковий Android перевершує MIUI. На початку лютого цього року мені терміново потрібно було знайти на вторинному ринку прийнятний смартфон за дрібний прайс – сподобався Xiaomi Redmi Note 4x. Мені пощастило – мій екземпляр був в ідеальному стані. Влаштовувало все: екран не йшов в жовтизну, батарея теж стерпна. Але все ж залишався один нюанс. І це – фірмова оболонка MIUI.
Так що я прочекав 4PDA і успішно поставив на свій Redmi кастомную збірку, засновану на Pure Android. Нижче – кілька причин, чому чиста ОС перевершує китайську оболонку.
Уніфікація
Перше, на що відразу звертаєш увагу після початкового налаштування смартфона Xiaomi – неакуратний вигляд оболонки. Всі ікони різної форми, та й в цілому не відчуваєш органічності системи. При всіх своїх стараннях, китайські розробники ніяк не можуть врегулювати цей момент, і в результаті MIUI 10 своїм зовнішнім виглядом нагадує суміш IOS 12 і Android 9 Pie. Як підсумок – нульове естетичне задоволення і зіпсований експірієнс.
Також підкреслю те, що це проблема не тільки MIUI, але і інших графічних оболонок: погляньте на ті ж EMUI, Flyme і так далі. А про Color OS і FunTouch OS я взагалі мовчу.
А ось в чистому Android 9 із зовнішнім виглядом все прекрасно: ярлики приведені до єдиной форми, все просто і інтуїтивно зрозуміло, приходить усвідомлення того, що перед тобою – єдина і концептуальна система.
Cофт
При ознайомленні з прошивкою від Xiaomi помічаєш, що на смартфоні встановлено багато непотрібного софту. Наприклад, з
оновленням прошивки в смартфонах у українських користувачів з’явився додаток “Mi Pay”. Ця платіжна система неактуальна для нашої країни, і незрозуміло, з чого китайці вирішили, що додаток потрібно всім.
І так скрізь: Mi Live, Mi Store, Mi Community, Mi Форум, Mi Ігри та інші сервіси, які просто не потрібні звичайним користувачам.
У чистому Android такого немає – там крім набору гугловських стандартних Додаток не встановлено взагалі нічого. Так що система зі стоку незахламленная і не доведеться нічого видаляти вручну, щоб заощадити пам’ять.
Реклама
Завзяті сяомісти мені скажуть, що це справа на десять хвилин – відключити рекламу в усій системі. Я ж скажу, що іноді хочеться просто дістати девайс з коробки і спокійно користуватися, а не морочитися і псувати собі нерви.
Китайська оболонка кишить рекламою, і де тільки її не зустрінеш: на панелі з віджетами, в шторці повідомлень (від рідного додатки Mi Video приходять пуші з рекламою індійського серіалу), в інших стічних додатках.
Звичайно, ні на чистому Android, ні на інших оболонках такого немає. Представники Xiaomi заявляли, що реклама в прошивці – спосіб знижувати кінцеву вартість своїх девайсів. Але, мабуть, боси компанії схаменулися: недавно китайці розповіли про те, що поступово з оболонки випив все піар-блоки.
Робота з оперативною пам’яттю
Так як вже зі старту MIUI засмічена зайвим софтом, то не дивно, що прошивка зовсім не вміє працювати з оперативною пам’яттю. Оболонка славиться своїм агресивним витісненням додатків з фону. Навіть якщо ви закріпили програму в списку недавніх додатків, система все одно вивантажить програму з оператіви.
А ось у чистого Android з цим ситуація трохи краща. Особисто я на своєму досвіді переконався, що стоковий 9 Pie на Redmi працює в фоні краще, ніж MIUI, нехай і не особливо значно.
Ще для наочності можете подивитися порівняння між Pixel 3 XL і Huawei Mate 20 в плані роботи з оперативною пам’яттю. Якщо коротко, то девайс від Google з 4 ГБ оператіви нічим не поступився китайцеві, у якого було 6ГБ ОЗУ.
Оновлення системи
Хвора тема для кожного, хто стикався з Android. Які б старання не докладала Google, все одно навряд чи незабаром вендорам вдасться викочувати апдейти до нової версії ОС одночасно не те що з лінійкою Pixel, а хоча б з девайсами, які беруть участь в програмі Android One.
Саме гаджети з цих двох лінійок (Pixel, Android One) отримують оновлення швидше за всіх. Більш того, я користувався тривалий час кастомной прошивкою Pixel Experience, де рівно раз на місяць прилітали по повітрю нові збірки зі свіжими патчами безпеки.
Як приклад: на торішній хіт Redmi Note 5 прийшло оновлення MIUI до Android Pie через майже рік після офіційного релізу. Забавно спостерігати такий контраст: власники трирічного Pixel (2016) вже пробують бета-версію Android Q, а власники Redmi тільки отримали апдейт до Pie. І так, звичайно, ця проблема не тільки у Xiaomi, а й у всіх китайських виробників в цілому.
Що в підсумку?
Смаки і потреби у всіх різні. Хтось може зі мною не погодитися, і висловити точку зору, що Pure Android нудний, тому що там немає великої кастомізації. Так, це правда – багатьох фич ви там не знайдете. Є те, чого реально не вистачає – наприклад, вбудованого скрінрекордера.
І, звичайно, MIUI – не огидно оболонка. Є речі й гірше в плані дизайну / софта – ті ж ZenUI, FunTouch OS і Color OS. Але, на жаль для фанатів китайської прошивки, лаунчер поки зовсім далекий від досконалості і сильно поступається аксесуарам на Pure Android, Android One і Oxygen OS. Так що не лінуйтеся накочувати чисту ОС – отримаєте зовсім інший досвід в порівнянні з тим, що пропонує Xiaomi.
“Відмова від мобілізації: судові справи, аргументи та наслідки”
Мобілізація в Україні супроводжується численними спробами військовозобов’язаних уникнути служби. Дехто отримує повістки, але не приходить, інші вимагають особливих умов. TSN.UA підготували огляд найгучніших випадків, який представила Вікторія Панченко на своєму YouTube-каналі.
“Мене не брали на службу”
У жовтні 2023 року житель Волинської області отримав бойову повістку, проте відмовився її приймати. На суді чоловік частково визнав провину, пояснивши, що ще у 2022 році його визнали “обмежено придатним”. Пізніше військова частина відмовилася його приймати. У своїх показах він згадав, що має неповнолітню дитину і проблеми зі здоров’ям, однак не надав підтверджувальних документів.
Працівники ТЦК зазначили, що чоловік заявляв про “онкологію”, хоча у ВЛК підтвердили лише незначні проблеми з хребтом. Суд визнав його винним за ст. 336 ККУ (ухилення від призову) та засудив до трьох років позбавлення волі.
“Не хочу помирати”
У Черкаській області чоловік відмовився від мобілізації, пояснивши це небажанням ризикувати життям. Після того як у червні 2024 року ВЛК визнала його придатним, він отримав бойову повістку, але не з’явився на пункт збору. На суді чоловік визнав провину та розкаявся. Вирок суду — три роки позбавлення волі.
“Отримав повістку й ховався”
Житель Тернопільщини після отримання бойової повістки у жовтні 2022 року так і не з’явився до ТЦК. Чоловік пояснив, що має проблеми зі здоров’ям, включно з психічними розладами, але не надав відповідних документів і не оскаржив висновок ВЛК.
Суд визнав його винним за ст. 336 ККУ, призначивши три роки ув’язнення.
“Очікував бронь від підприємства”
Трохи менше, а саме 1 рік та 6 місяців іспитового терміну отримав чоловік, який також ухилився від мобілізації. Про це йдеться у вироку Лохвицького районного суду Полтавської області.
На суді чоловік визнав свою провину та розкаявся. Він розповів, що сам прийшов в ТЦК після ухвалення нового мобілізаційного закону, щоб встати на військовий облік і отримати бронь від підприємства де він працює. Пройшовши ВЛК, чоловіка було визнано придатним і фактично відразу вручено бойову повістку, хоча він надав працівникам ТЦК гарантійний лист від підприємства, де повідомлялося, що йому мають надати бронь.
Таким чином, чоловік проігнорував бойову повістку і у визначену дату не з’явився на відправку, бо розгубився, адже вважав, що буде мати бронь, на даний час він і є заброньованим. Також чоловік розповів, що має зарплату 20 тисяч гривень і кожен місяць донатить по 2-3 тисяч гривень на ЗСУ.
Суд визнав чоловіка винним за статтею 336 ККУ та врахував всі обставини справи і засудив його до 1 року та 6 місяців іспитового терміну.
Зміни у процедурі бронювання
Міністерка економіки Юлія Свириденко спростувала інформацію про 1,5 мільйона заброньованих осіб. За її словами, таких осіб ніколи не було більше ніж 950 тисяч. Кабмін уже проводить аудит усіх бронювань, що може змінити критерії критичності підприємств.
З 25 жовтня бронювання діє лише для тих, хто отримав статус до 31 травня. Планується впровадження системи пріоритетів, зокрема за рівнем заробітної плати працівників.
Відстрочки онлайн
Заступниця міністра оборони з цифровізації Катерина Черногоренко оголосила про запуск тестування нової системи *”Резерв+”*. Тепер оформлення чи продовження відстрочки стане можливим через онлайн-запит, без черг і відвідування ТЦК.
Уряд працює над удосконаленням процедур, щоб забезпечити баланс між потребами оборони та економіки.
Народний депутат Олександр Федієнко заявив, що військовослужбовці, мобілізовані незаконним шляхом, зможуть звернутися за допомогою до військового омбудсмена. Про це повідомляє кореспондентка “Еспресо” Катерина Галко.
“Сподіваюся, з початком роботи військового омбудсмена військовослужбовці, які стали жертвами примусової мобілізації, матимуть можливість захистити свої права”, – зазначив Федієнко.
Водночас депутат наголосив, що в умовах повномасштабної війни кожен громадянин, згідно з Конституцією України, зобов’язаний захищати державу.
За словами нардепа, скарги від військовослужбовців на такі випадки надходять і зараз, і їх уже розглядають. Проте Федієнко підкреслив, що сам він не був свідком ситуацій, коли людей примусово відправляли з вулиць безпосередньо на фронт. Спочатку військовозобов’язана особа проходить навчання в центрах військової підготовки і тільки після цього її можуть відправити на бойові завдання.
Окрім цього, він висловив різку критику щодо так званої “бусифікації” — практики насильницького затримання військовозобов’язаних у мікроавтобусах. На думку депутата, такі дії підривають довіру до Збройних сил України, не мотивують громадян та дають привід російській пропаганді посилювати напругу в суспільстві.
“Я вважаю, що за такі методи слід суворо карати керівників ТЦК, адже вони дискредитують ЗСУ. Військові навіть просять змінити форму працівників ТЦК, бо в цивільних починає виникати страх, коли їх бачать, особливо під час відпусток. Це ненормальна ситуація”, – наголосив депутат.
Федієнко додав, що “бусифікація” не має масового характеру, але окремі випадки досі трапляються. Деяких керівників ТЦК уже звільнили чи перевели до інших підрозділів, однак проблема ще повністю не вирішена.
Міністр оборони Рустем Умєров, зі свого боку, заявив 18 листопада, що в Україні незабаром буде призначено військового омбудсмена, який займатиметься захистом прав військовослужбовців.
Нагадуємо, що секретар Ради національної безпеки і оборони Олександр Литвиненко розповів українським ЗМІ, що мобілізація повинна значно посилитися, адже до армії потрібно призвати 160 тисяч осіб за короткий період часу (приблизно 50 – 60 тисяч осіб потрібно мобілізувати в місяць).
Бренд Nubia сьогодні офіційно презентував флагманський смартфон Nubia Z70 Ultra. Апарат пропонується у кількох кольорових виконаннях, у тому числі фірмовому – із зображенням картини «Зоряна ніч» Ван Гога на тильній панелі. Товщина пристрою становить 8,6 мм, маса – 228 грамів.
Nubia Z70 Ultra отримав екран AMOLED виробництва BOE без вирізів та з діагоналлю 6,85 дюйма. Товщина бічної рамки – всього 1,25 мм, дисплей займає 95,3% площі передньої панелі. Підекранна фронтальна камера вже сьомого покоління, знімати вона повинна краще, ніж попередні генерації. Роздільна здатність датчика становить 16 Мп.
В основі апаратної платформи смартфона лежить SoC Snapdragon 8 Elite, доповнена пам’яттю LPDDR5X та UFS4.0. Є захист IP68/IP69, потужний вібромотор, чіп NFC, адаптери Bluetooth 5.4, Wi-Fi 7, ІЧ-випромінювач для керування побутовою технікою та порт USB Type-C 3.2 Gen1.
Місткість акумулятора склала 6150 мАг, підтримується зарядка потужністю 80 Вт.
Основна камера відрізняється від інших смартфонів своїм головним модулем. У ньому 50-мегапіксельний сенсор Sony IMX906 поєднується з об’єктивом з ЕФР 35 мм (проти стандартних 24 мм) із змінною діафрагмою F/1,59-F/4,0. У другому модулі 50-мегапіксельний сенсор OmniVision OV50D із надширококутним об’єктивом. Є і перископний модуль із 64-мегапіксельним датчиком OmniVision OV64B.
Вартість Nubia Z70 Ultra у базовій версії з 12 ГБ ОЗУ та 256 ГБ флеш-пам’яті – 635 доларів. Рівно стільки коштує Xiaomi 15 на тій же SoC. Вартість інших версій така: 16/512 ГБ – 690 доларів, 16 ГБ/1 ТБ – 775