В Україні готують нові правила для покупок на закордонних онлайн-платформах. Якщо зміни ухвалять, українцям доведеться платити ПДВ у розмірі 20% майже з усіх товарів, які вони замовляють через іноземні маркетплейси.
Йдеться про популярні платформи на кшталт AliExpress, Amazon, eBay, Etsy та інші міжнародні онлайн-магазини, через які українці купують одяг, техніку, аксесуари, товари для дому, косметику та інші речі.
Зараз в Україні діє ліміт, якщо вартість посилки не перевищує 150 євро, ПДВ не сплачується. Однак нові законопроєкти передбачають фактичне скасування цього порогу. Тобто податок можуть почати нараховувати навіть на найдешевші замовлення.
Головна зміна для покупців полягає в тому, що ПДВ хочуть додавати автоматично ще під час оформлення покупки. Людині не потрібно буде окремо йти до податкової чи щось декларувати. Вона просто побачить на сайті або в застосунку вже кінцеву суму – з урахуванням 20% податку.
Наприклад, якщо товар коштує умовно 1000 гривень, то після додавання ПДВ його ціна може зрости приблизно до 1200 гривень. Саме тому покупки з іноземних маркетплейсів можуть стати менш вигідними, ніж зараз.
Відповідальність за нарахування і сплату податку планують покласти не на покупця, а на самі маркетплейси. Тобто Amazon, eBay, Etsy, AliExpress та інші подібні платформи мають включати ПДВ у фінальну вартість товару і передавати ці кошти державі.
Якщо іноземна платформа працює з українськими покупцями, вона повинна буде мати офіційного представника в Україні для взаємодії з податковими органами.
Водночас певні винятки залишаться. Посилки від фізичної особи фізичній особі вартістю до 45 євро не оподатковуватимуться, але лише якщо вони не мають комерційного характеру. Тобто це має бути особиста передача, а не купівля товару для продажу.
Окремо нові правила можуть зачепити не лише покупців, а й продавців. Україна планує запустити автоматичний обмін даними про людей, які продають товари через цифрові платформи. Це може стосуватися українців, які працюють через Etsy, eBay або європейські підрозділи Amazon.
Такі платформи зможуть передавати інформацію про продавців податковим органам, а далі ці дані надходитимуть до ДПС України. Тому приховувати доходи від продажів через іноземні маркетплейси стане значно складніше.
Для звичайних покупців головний наслідок простий – товари з AliExpress, Amazon, eBay, Etsy та інших закордонних платформ можуть подорожчати на 20%. Для продавців це означає посилення контролю та необхідність офіційно декларувати доходи.