Connect with us

MOBILZONE

AI в QA-тестуванні: союзник чи загроза?

Опубліковано

QA-тестуванні: союзник чи загроза?

Експертка і QA-інженерка міжнародного рівня Яніна Шингельська розповідає, як машинне навчання змінює підхід до запуску продуктів.

Активний розвиток нейромереж та інструментів на основі штучного інтелекту викликає хвилювання у багатьох фахівців у сфері IT, включно з тестувальниками. У професійному співтоваристві обговорюється, чи може AI замінити тестувальників або стане їхнім безцінним помічником. Розвиток інструментів машинного навчання дає змогу QA-інженерам і тестувальникам перекласти аналіз величезних обсягів даних на АІ-сервіси, вважає Яніна Шингельська, провідний QA-інженер низки проєктів міжнародної консалтингової ІТ-компанії Customertimes, визнаної лідером у своїй галузі на підставі звіту ISG Provider Lens™. Проєкт Програми доступу до послуг у сфері психічного здоров’я у Вірджинії (VMAP), який Яніна веде як QA-інженер, здобув премію ISG Paragon Award™️️2024 у категорії «Інновації».

Будучи викладачем курсу для тестувальників-початківців у Quality Assurance Group, Яніна визнає, що автоматизація процесів тестування вже значно підвищила їхню ефективність, виключаючи логічні невідповідності та «людські помилки».

У бесіді з Яніною ми з’ясували, яку роль відіграє штучний інтелект у розширенні можливостей тестувальників.

— Яніно, ви як провідний фахівець із забезпечення якості в міжнародних компаніях активно працюєте над впровадженням передових методик тестування. Наскільки важливо QA-інженеру використовувати інструменти AI в роботі?

— У своїй роботі я використовую AI для аналізу вимог, це допомагає виявляти невідповідності, прогалини та потенційні проблеми ще до початку тестування. AI може порівнювати нові та старі версії документів, знаходити протиріччя і навіть пропонувати уточнення до вимог. Наприклад, GitHub Copilot допомагає в написанні коду для автоматизованих тестів, що знімає частину необхідної, але досить механічної роботи. І це дає змогу звернути увагу на нестандартні випадки тестів.

Штучний інтелект має низку переваг у питаннях аналізу вимог. Перш за все, AI аналізує задані вимоги та виявляє логічні невідповідності, які могли залишитися непоміченими. Інструменти машинного навчання допомагають виявити відсутні бізнес-правила, невраховані граничні випадки, а також вказують на нечіткі формулювання, які можуть викликати різне розуміння у команди.

Також не варто забувати і про тестування безпеки продуктів: інструменти, що використовують алгоритми машинного навчання, можуть аналізувати код і виявляти такі вразливості, як SQL-ін’єкції та міжсайтовий скриптинг.

Однак у будь-якому разі AI тільки виявляє проблеми, а остаточне рішення залишається за тестувальником.

— Ви проходили навчання за спеціальністю Software Testing і отримали міжнародний сертифікат тестувальника програмного забезпечення від найбільшої компанії професійної сертифікації ISTQB у 2022 році. За минулі роки які можливості відкрилися перед QA-фахівцями завдяки AI?

— В останні два роки інтерес до використання AI-інструментарію в тестуванні значно зріс. Тестувальники навчилися правильно використовувати нейромережі — задавати коректні промти, визначати пріоритетність дефектів і групувати їх за категоріями, чітко прописувати рекомендації.

У питанні аналізу величезних обсягів даних AI, безсумнівно, лідирує. Завдяки високій точності виконання тестів, використання AI дає змогу уникнути помилок, спричинених людським фактором, і дотримуватися чіткої послідовності тестування. Рекурентні нейронні мережі проводять аналіз відповідності вимогам у текстовому форматі, в той час як згорткові нейронні мережі працюють з візуальною складовою. Сервіс Applitools використовує візуальний AI для виявлення дефектів у користувацькому інтерфейсі та відхилень від очікуваного результату.

Інструменти AI аналізують наявні тести, усувають дублі та пропонують поліпшення. AI допомагає автоматизувати виконання регресивних тестів, прогнозувати дефекти програмного забезпечення або застосунків.

— Завдяки вашій роботі як QA-інженера над Програмою доступу до послуг у сфері психічного здоров’я у Вірджинії (VMAP), Customertimes була удостоєна престижної премії ISG Paragon Award™️️2024. Як би ви оцінили «спільне майбутнє» тестувальників і AI?

— Насправді поки що абсолютно немає приводу для тривог. AI не здатний враховувати контекст і нюанси так само добре, як людина. Плюс штучному інтелекту складно оцінити зручність інтерфейсу або придумати нестандартний тест. Зараз AI-інструменти лише знімають рутинні завдання і дають змогу фахівцям зануритися у творчі процеси.

AI — це потужний помічник, але не заміна тестувальнику. Його варто використовувати для підтримки тестування, але остаточні рішення залишаються за людиною.

— Ви розробили презентації до навчальної програми Practice of Software Testing для тих, хто ніколи не був знайомий з роботою в IT. Ваша викладацька діяльність у компанії Quality Assurance Group була відзначена премією CatalyX Champions Series Awards. На які аспекти роботи з AI ви б порадили звертати увагу новачкам?

— Для використання AI-інструментів, перш за все, необхідно зануритися в їх вивчення. Тестувальники повинні розвивати навички в галузі аналізу даних і роботи з інструментами AI. Важливо розбиратися в принципах і алгоритмах їхньої роботи, вибирати відповідні програми для вирішення різних конкретних завдань. Від цього залежить навіть підбір інструментів: на початковому етапі тестувальник може використовувати ChatGPT для написання тестів, а надалі перейти на сервіси Testim або Functionize, які автоматично створюють, виконують і адаптують тести.

Варто зазначити, що тестувальники з сертифікацією ISTQB і досвідом роботи зі AI з кожним роком користуватимуться дедалі більшим попитом. Адже, незважаючи на те що AI може полегшити процес тестування, отримані дані необхідно перевіряти ще раз. Навіть штучний інтелект не застрахований від помилок.

Важливо, щоб QA-фахівці відстежували два етичні моменти: конфіденційність і збереження даних, а також «неупередженість» AI-сервісу. Тобто в процесі роботи варто виявляти, на основі яких даних працює алгоритм.

Facebook Comments
Читати далі
Коментувати

Залишити коментар

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.

MOBILZONE

Samsung випустила “бюджетні” телевізори з підтримкою функцій нейромережі DeepSeek: ціна і характеристики

Опубліковано

Samsung випустила "бюджетні" телевізори з підтримкою функцій нейромережі DeepSeek: ціна і характеристики

Компанія Samsung представила серію телевізорів X8F, які позиціонуються як доступні рішення із дисплеями QD-Mini LED. Крім того, новинки можуть похвалитися підтримкою функцій нейромережі DeepSeek R1 та набором ігрових опцій.

Samsung випустила "бюджетні" телевізори з підтримкою функцій нейромережі DeepSeek: ціна і характеристики

Всі чотири моделі, що входять до серії, відрізняються діагоналлю екрана. У будь-якому випадку роздільна здатність становить 4K, частота оновлення – 144 Гц, є підтримка MEMC, а також VRR і FreeSync Premium для плавного ігрового процесу. Виробник зазначає, що новинки пройшли сертифікацію Pantone 2140 (точність кольору) і Pantone 110 (реалістичність тонів шкіри).

За продуктивність ТВ відповідає чіп NQ4 AI Gen2. Для підключення консолей, комп’ютерів та інших пристроїв передбачено чотири порти HDMI 2.1. Всі модифікації Samsung X8F поставляються в комплекті з пультом дистанційного керування, що працює на сонячній енергії. Телевізори надійшли у продаж у Китаї за такими цінами:

  • 55 дюймів – $ 599
  • 65 дюймів – $712
  • 75 дюймів – $904
  • 85 дюймів – $1186

Facebook Comments
Читати далі

MOBILZONE

Xiaomi випустила критичне оновлення для смартфонів: кому варто оновитись у першу чергу

Опубліковано

Xiaomi випустила критичне оновлення для смартфонів: кому варто оновитись у першу чергу

Компанія Xiaomi розпочала поширення важливого системного оновлення для 15 моделей смартфонів, включаючи як флагманські, так і бюджетні пристрої. Квітневий патч безпеки усуває низку критичних вразливостей, тому рекомендується встановити його якомога швидше.

Згідно з даними ресурсу XiaomiTime, оновлення покращує захист від шкідливих застосунків, усуває проблеми з управлінням пам’яттю та оптимізує мережеві протоколи безпеки.

Перелік моделей, що отримали оновлення:

  • Xiaomi: 14, 14 Pro, 13 Ultra, 12T Pro, 12S
  • Redmi: Note 14 4G, Note 12 Pro, Note 12 Pro+, Note 12 Discovery, K80, K70, K50 Ultra
  • Poco: X5 5G, F7 Pro, F6 Pro

Щоб перевірити доступність оновлення, відкрийте «Налаштування» → «Про телефон» → «Оновлення системи» → натисніть «Перевірити наявність оновлень». Пам’ятайте, що оновлення надходить поетапно — повне розгортання може тривати до трьох тижнів.

Що далі?

Окрім квітневого патча, Xiaomi вже завершила глобальне розгортання HyperOS 2 — нової системної оболонки, яку отримали 116 моделей у восьми регіонах світу. У квітні-травні стартують оновлення HyperOS 2.1 та 2.2, а вже влітку очікується реліз HyperOS 3 на базі Android 16.

Користувачам радять заздалегідь з’ясувати, чи підтримує їх пристрій нову версію ОС — або ж розглянути можливість оновлення смартфона.

Facebook Comments
Читати далі

MOBILZONE

Кабмін скасує відстрочку від мобілізації для здобувачів освіти, які почали навчання після 25 років

Опубліковано

Кабмін скасує відстрочку від мобілізації для здобувачів освіти, які почали навчання після 25 років

Кабмін пропонує скасувати відстрочку від мобілізації для здобувачів профтехосвіти, які почали навчання після 25 років.

Кабінет Міністрів України вніс до Верховної Ради законопроєкт, який передбачає обмеження права на відстрочку від мобілізації для окремих категорій студентів. Згідно з документом, відстрочку можуть скасувати для тих, хто вступив до закладів професійної (професійно-технічної) освіти після досягнення 25-річного віку.

Уряд аргументує зміни необхідністю посилення обороноздатності країни та впорядкування підстав для надання відстрочки. Законопроєкт ще має пройти розгляд у парламенті.

Facebook Comments
Читати далі
Advertisement
Samsung випустила "бюджетні" телевізори з підтримкою функцій нейромережі DeepSeek: ціна і характеристики
MOBILZONE7 години тому

Samsung випустила “бюджетні” телевізори з підтримкою функцій нейромережі DeepSeek: ціна і характеристики

Xiaomi випустила критичне оновлення для смартфонів: кому варто оновитись у першу чергу
MOBILZONE11 години тому

Xiaomi випустила критичне оновлення для смартфонів: кому варто оновитись у першу чергу

Кабмін скасує відстрочку від мобілізації для здобувачів освіти, які почали навчання після 25 років
MOBILZONE11 години тому

Кабмін скасує відстрочку від мобілізації для здобувачів освіти, які почали навчання після 25 років

Максимальний штраф від ТЦК: як будуть карати злісних ухилянтів
MOBILZONE11 години тому

Максимальний штраф від ТЦК: як будуть карати злісних ухилянтів

Скільки можна переказати на карту та не нажити проблем з податковою
MOBILZONE14 години тому

Скільки можна переказати на карту та не нажити проблем з податковою

"Київстар" змінить умови корисної послуги: буде сюрприз
MOBILZONE15 години тому

“Київстар” змінить умови корисної послуги: буде сюрприз

ПриватБанк назвав переваги особливої карти: які тарифи
MOBILZONE16 години тому

ПриватБанк назвав переваги особливої карти: які тарифи

У другому півріччі 2025 року в банківському секторі можуть відбутися значущі зміни. Нацбанк готується запровадити новий механізм — реєстр дропів.
MOBILZONE17 години тому

Банки готують нові правила грошових переказів: що відомо

lifecell покращив якість зв'язку: чи потрібно буде за це доплачувати
MOBILZONE19 години тому

lifecell покращив якість зв’язку: чи потрібно буде за це доплачувати

Грошова підтримка дітям військових: яка область платить до 25 тис. грн
MOBILZONE20 години тому

Грошова підтримка для дітей: яка область платить 25000 гривень

В тренді

© 2018-2020 TehnoFan.com Всі права захищені Всі права на матеріали, які містить цей сайт, належать редакції і охороняються відповідно до законодавства України. Використання матеріалів, опублікованих на сайті допускається тільки за умови прямого гіперпосилання на сторінку, з якої матеріал запозичений. Гіперпосилання має розміщуватися безпосередньо в тексті, якому використанні матеріалів і сайту, до або після цитованого блоку.