Згідно зі статтею 23 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію», здобувачі професійної (професійно-технічної), фахової передвищої та вищої освіти, а також асистенти-стажисти, аспіранти та докторанти, які навчаються за денною або дуальною формами навчання, не підлягають призову на військову службу під час мобілізації в особливий період.
Про це повідомляє видання ТСН.
Коли студенти можуть бути мобілізовані
Право на відстрочення від мобілізації діє лише на період навчання.
Студенти, які навчаються за очною або дуальною формою, мають право на відстрочку, але тільки доки вони офіційно є студентами або аспірантами, тобто до моменту отримання диплома. Якщо військовозобов’язаний має підтверджувальний документ, який засвідчує його статус студента, аспіранта чи докторанта, він звільняється від мобілізації.
Втім, існують періоди, коли мобілізація студента стає можливою. Це так званий “проміжний” або перехідний період між рівнями навчання. Наприклад, коли випускник коледжу вступає до університету, після закінчення бакалаврату продовжує навчання в магістратурі або переходить із магістратури в аспірантуру.
У більшості закладів вищої освіти бакалаври отримують дипломи наприкінці червня – на початку липня, а наказ про зарахування до магістратури вступає в силу лише у вересні. Таким чином, з липня до вересня військовозобов’язаний не має офіційного права на відстрочку.
Ще однією підставою для втрати відстрочки є відрахування з навчального закладу. Якщо студент офіційно не відрахований, то його статус залишається незмінним. Але після вступу в силу наказу про відрахування особа втрачає право на відстрочення та може бути мобілізована.
Закон не забороняє вручення повісток студентам вишів і коледжів. У деяких випадках, якщо студент пред’явить студентський квиток представникам військкомату, вони можуть прийняти рішення не вручати повістку.
Що робити, якщо студент отримав повістку
Якщо студенту або аспіранту, який є військовозобов’язаним, вручили повістку, ігнорувати її не можна. У такому випадку необхідно з’явитися до територіального центру комплектування (ТЦК) з актуальними документами, які підтверджують статус здобувача освіти за денною або дуальною формою навчання.
При цьому слід посилатися на пункт 1 частини 3 статті 23 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію», який гарантує право на відстрочення від військової служби на період навчання.