Чоловіки мобілізаційного віку масово ігнорують повістки і не бояться покарання, адже суди стають на їхню сторону.
Про це повідомили в українській компанії “Opendatabot”, яка проаналізувала інформацію з основних публічних реєстрів.
Як зазначили в компанії, в Україні стрімко зростає кількість непогашених штрафів за порушення правил військового обліку. Лише з початку 2025 року було відкрито близько 10 тисяч виконавчих проваджень — майже стільки ж, скільки за весь 2024 рік.
В компанії нагадали, що через зміну в мобілізації у 2024 році, працівники ТЦК отримали можливість відправляти повістки рекомендованим листом. Уряд на це виділив 71,82 млн грн, а саме, на друк і доставку повісток через “Укрпошту”. За новими нормами, така повістка вважається врученою навіть в тому випадку, якщо військовозобов’язаний не отримав її особисто в руки. Після чого працівник ТЦК може накласти штраф на військовозобов’язану особу, якщо вона не з’явилася протягом 7 днів.
Згідно із законодавством, штраф за порушення військового обліку необхідно сплатити впродовж 15 днів після отримання відповідної постанови. У разі прострочення терміну — сума штрафу подвоюється.
Наприклад, мінімальний штраф за порушення правил військового обліку становить 17 тисяч гривень, якщо його не сплатити протягом 15 днів, то він стане 34 тисячі гривень, також слід враховувати суму виконавчого збору у 10 %, і кінцева сума штрафу буде становити 37 тисяч гривень. Якщо штраф перевищить 160 тисяч гривень, то можливо навіть конфіскація майна з подальшим продажем на аукціоні для погашення боргу.
В компанії повідомили, що найбільше виконавчих проваджень зафіксовано у Києві, на Дніпропетровщині та Полтавщині. Проте значна частина боржників не квапиться з виплатами, очікуючи на знижку 50% після того, як відповідний закон підпише президент.
“З початку року відкрито вже близько 10 тисяч виконавчих проваджень через непогашені штрафи – це майже дорівнює показнику за весь минулий рік. Водночас українці не поспішають розраховуватися зі штрафами. Серед торішніх боргів за штрафи ТЦК не сплачено 52%”, – йдеться в публікації компанії
Також там зазначили, що частина військовозобов’язаних оскаржує штрафи у судовому порядку і в більшості випадків суди приймають рішення на їхню користь — штрафи скасовуються у 78% випадків. Причини — як технічні помилки в повістках, так і порушення процедури їх вручення. Зокрема, поштові трекери іноді фіксують невідповідності, які стають підставою для скасування стягнень.
Нагадуємо, що раніше обласні територіальні центри комплектування повідомляли, що лише 20–40% чоловіків з’явилися після отримання повісток надісланих поштою. Таким чином, близько 400–500 тисяч осіб проігнорували виклики від ТЦК минулого року.
2 Comments