Запровадження програми «Контракт 18-24» викликало хвилю невдоволення серед військових, які з перших днів війни захищають Україну. Критика лунає з різних підрозділів, зокрема і від капітана 93-ї окремої механізованої бригади «Холодний Яр» Іллі Вергуна, позивний «Бостон».
Чому військові обурені новими контрактами
За словами Вергуна, середній вік військовослужбовців нині складає близько 40 років. Багато з них ще на початку війни добровільно стали до лав армії або ж були мобілізовані територіальними центрами комплектування (ТЦК). Вони покинули свої роботи, сім’ї та стабільне життя, аби боронити країну.
Проте за три роки служби військові отримали лише одну-дві відпустки, а обіцяної демобілізації так і не відбулося. Навіть ротації відбуваються нерегулярно. Водночас молодим новобранцям у віці 18-24 років пропонують умови, які старші військові вважають несправедливими. Нагадуємо, що молодим чоловікам віком 18 -24 роки пропонують:
- Контракт лише на один рік – на відміну від необмеженого строку служби мобілізованих.
- 1 мільйон гривень виплат за підписання контракту.
- Компенсація за житло.
- Безкоштовне стоматологічне лікування.
- Гарантована демобілізація після року служби.
- Можливість виїзду за кордон після закінчення контракту.
«Це дискримінація за віком» – військові про контракт 18-24
Капітан Вергун відкрито говорить про нерівність між мобілізованими військовими та тими, хто підписуватиме контракт за новими умовами.
“Це відверта дискримінація за віком. В Україні вже три роки воюють сотні тисяч чоловіків, старших за 25 років. І про них влада навіть не згадує. Контрактна мобілізація виходить таким чином: якщо тобі 25 років і більше – ти не маєш жодних прав, на тебе просто чхати“, – заявив Вергун.
Він також зазначив, що влада має враховувати не лише потребу в нових мобілізованих, а й інтереси тих, хто вже давно перебуває на фронті, інакше це може спричинити ще більше невдоволення в армії.
Поки що Міністерство оборони не коментувало критику з боку військових. Проте очевидно, що нова система контрактної мобілізації може суттєво вплинути на моральний стан тих, хто воює вже не перший рік.