Connect with us

MOBILZONE

Призов “дідів”, час затримання і вилучення телефонів: все про зміни у мобілізації у 2025 році

Опубліковано

Призов "дідів", час затримання і вилучення телефонів: все про зміни у мобілізації у 2025 році

Попри поширення чуток про “швидке завершення війни”, в Україні триває посилена мобілізація і всі військовозобов’язані чоловіки віком від 25 до 60 років мають бути на військовому обліку. Чоловіки віком від 18 до 25 років мобілізуються лише за умови наявності військового досвіду, такого як строкова служба чи навчання на військовій кафедрі. Територіальні центри комплектування (ТЦК) продовжують виконувати завдання з мобілізації та набирають нових людей в армію.

Майор Лариса Козак, заступниця начальника РТЦК та СП у Києві, надала роз’яснення щодо найбільш актуальних питань, пов’язаних із мобілізацією, затриманнями та правами військовозобов’язаних.

Мобілізація чоловіків 50+

23 вересня нардеп Олексій Гончаренко повідомив про директиву Сухопутних військ, згідно з якою чоловіків віком 50-60 років мобілізуватимуть лише за окремим розпорядженням.

Адвокатка Марина Бекало у коментарі для ТСН.ua пояснила, що ця директива є документом службового користування і не публікується у відкритому доступі.

У Волинському ТЦК заявили, що вікові обмеження не стануть перепоною, якщо не буде законодавчої заборони. Майор Лариса Козак з Київського ТЦК підтвердила цю позицію, зазначивши, що чоловіків старше 50 років часто залучають на посади водіїв, логістів і тилових працівників.

Мобілізація старших людей проводиться з тою інтенсивністю, що і раніше, але через вік, їх не направляють на бойові посади. Тобто, в піхоту їх ніхто не кидає, вони займають більше логістичні посади у війську , – зазначила Козак.

Використання мобільних телефонів у ТЦК

Співробітники ТЦК не мають права конфісковувати мобільні телефони. Адже приміщення територіальних центрів є режимними об’єктами, де діють обмеження на використання телефонів у певних кабінетах.

Забирати засоби стільникового зв’язку – ні, РТЦК такого права не має. Але в категорованих кабінетах телефони не використовуються навіть нами, – наголосила Козак.

Хто має право затримувати військовозобов’язаних

Поліція не може самостійно мобілізовувати громадян – лише сповіщати. Працівники ТЦК можуть мобілізувати військовозобов’язаних без участі поліції, але затримання – це виключне право поліції. Однак під час адмінзатримання працівники ТЦК можуть “сприяти” поліції.

Майор Козак уточнила, що законодавство чітко не визначає, що саме включає це “сприяння”. Фізичне застосування сили працівниками ТЦК не передбачене.

Термін затримання

За непокору представникам поліції чи ТЦК військовозобов’язаного можуть затримати до трьох годин. У разі активного спротиву з фізичним впливом термін затримання може сягати трьох діб.

Якщо громадянину здається, що його силоміць помістили у транспорт, варто з’ясувати повну картину – це може бути адміністративний протокол про затримання“, – пояснила Козак.

Повістки для заброньованих

Повістки надходять навіть військовозобов’язаним, які мають відстрочку або бронювання. Це пояснюється тим, що вони генеруються через Єдиний державний реєстр призовників і резервістів без урахування статусу громадянина.

Ігнорування повістки може призвести до адміністративної відповідальності, навіть якщо ви маєте бронь чи відстрочку, – наголосила майор.

Час на вирішення побутових питань

Майор Козак зазначила, що військовозобов’язаним зазвичай надається час для вирішення побутових питань, таких як передача ключів від житла чи дзвінок близьким. Це стосується тих, хто добровільно з’явився до ТЦК.

Для громадян, які прийшли до ТЦК без порушень, передбачено до двох місяців для вирішення побутових питань. Але для тих, кого доставили через порушення, такого права немає, – підкреслила Козак.

Facebook Comments
Читати далі
Коментувати

Залишити коментар

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.

MOBILZONE

Мобілізація студентів улітку: чи можуть вручити повістку тим, хто навчається

Опубліковано

Мобілізація студентів улітку: чи можуть вручити повістку тим, хто навчається

Право на відстрочку від мобілізації мають лише ті студенти, які навчаються на денній або дуальній формі. Відстрочка діє протягом усього періоду навчання – до моменту отримання диплома. Якщо військовозобов’язаний має підтвердження, що є студентом, аспірантом або докторантом денної чи дуальної форми, йому надається відстрочка.

Мобілізувати можуть під час так званих «перехідних» періодів між етапами навчання, наприклад, між закінченням коледжу та вступом до університету, після завершення бакалаврату до вступу в магістратуру, або перед вступом до аспірантури чи докторантури.

Зазвичай диплом бакалавра студенти отримують наприкінці червня – на початку липня, а наказ про зарахування до магістратури набуває чинності у вересні. Тобто в період із липня до вересня студент формально не має підстав для відстрочки.

Також вручити повістку студенту  можуть у разі відрахування. Якщо студент ще не відрахований і немає відповідного наказу, він зберігає право на відстрочку. Після офіційного відрахування людина втрачає статус студента й може бути мобілізованою.

Також слід зазначити, що законом не заборонено вручати повістки студентам ВНЗ та коледжів. У деяких випадках, якщо студент покаже студентський квиток, працівники військкомату можуть утриматися від вручення повістки, але це не гарантія.

Що робити, якщо повістку вже вручили студенту

Якщо студенту або аспіранту вручили повістку до ТЦК, її не можна ігнорувати. Необхідно обов’язково з’явитися за викликом та надати чинні документи, які підтверджують навчання на денній формі. При цьому слід посилатися на пункт 1 частини 3 статті 23 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію».

Facebook Comments
Читати далі

MOBILZONE

У Monobank відповіли, чому не надають нові кредити військовим

Опубліковано

U Monobank vidpovily, chomu ne nadayutʹ novi kredyty viysʹkovym

Українські військовослужбовці звертаються до банків із проханням скасувати нарахування відсотків відповідно до закону, однак після цього стикаються з обнуленням кредитних лімітів. У Monobank роз’яснили, чому ухвалюють таке рішення.

Про це повідомив співзасновник банку Олег Гороховський.

Він пояснив, що Monobank дотримується чинного законодавства, яке передбачає скасування нарахування відсотків та штрафів для військових. Проте, за його словами, банк не має можливості надавати нові кредити без відсотків, оскільки не володіє ресурсами, які дозволили б це зробити.

«Ми не можемо точно знати, хто з клієнтів є військовим. Якщо людина звертається з відповідною заявою – ми одразу виконуємо вимоги закону. Але водночас попереджаємо, що не зможемо надати нові кредитні ліміти без відсотків, бо не маємо безкоштовних депозитів», – зазначив Гороховський.

Він додав, що подібна позиція характерна й для інших великих банків. Усі вони виконують норму закону: не нараховують відсотків за чинними позиками військовим, однак утримуються від надання нових кредитів.

«Мені щиро шкода. Якби мав можливість, я б повністю списав кредити військовим. Але ми маємо відповідальність перед вкладниками і повинні повернути їм депозити», – підкреслив співзасновник Monobank.

Гороховський також зауважив, що головна проблема у недосконалості законодавчої норми, яка не передбачає компенсацій банкам за втрати. На його думку, це і є причина, чому фінансові установи не готові працювати у збиток та не видають нових безвідсоткових позик.

Facebook Comments
Читати далі

MOBILZONE

З 1 червня в Україні вступлять в силу нові ліміти на перекази між картками

Опубліковано

З 1 червня в Україні вступлять в силу нові ліміти на перекази між картками

З 1 червня 2025 року в Україні будуть введені нові обмеження на грошові перекази між банківськими картками.

Ще в грудні 2024 року більшість українських банків і фінансових установ підписали меморандум «Про забезпечення прозорості функціонування ринку банківських послуг», метою якого є боротьба із зловживаннями через так звані «дроп-схеми», які дозволяють нелегально переводити великі суми коштів.

В рамках цього меморандуму банки зобов’язалися класифікувати своїх клієнтів за рівнем ризику (низький, середній, високий) і встановити відповідні ліміти на перекази між картками. Тому з 1 лютого 2025 року було запроваджено наступні обмеження:

  • Для клієнтів з низьким і середнім рівнем ризику — до 150 тис. грн на місяць;
  • Для клієнтів високого ризику — не більше 50 тис. грн на місяць.

Що зміниться з 1 червня

З 1 червня 2025 року ліміти для клієнтів з низьким та середнім рівнем ризику зменшаться до 100 тис. грн на місяць. Ліміти для клієнтів високого ризику залишаться без змін (50 тисяч).

При цьому є можливість збільшити особистий ліміт, якщо клієнт надасть банку документи, що підтверджують законність джерела його доходів.

Хто не підпадає під нові обмеження

Ці ліміти не стосуватимуться таких випадків:

  • Якщо клієнт отримує кошти на зарплатну або соціальну картку;
  • Якщо транзакції здійснюються з депозитних або кредитних рахунків;
  • Для волонтерів та благодійних організацій;
  • Під час переказів між власними рахунками в одному банку.

Якщо ліміт був перевищений, то банк може перевірити особу на законність коштів.

І для підтвердження джерела доходу клієнти можуть надати:

  • Податкові декларації;
  • Довідки про доходи (наприклад, зарплатні відомості);
  • Форми ОК-5 та ОК-7 з Пенсійного фонду;
  • Документи, що підтверджують волонтерську діяльність.

Важливо зазначити, що зниження ліміту було анонсовано заздалегідь, а саме ще 1 лютого під час підписання меморандуму. Також роз’яснення було надано Національним банком, щоб громадяни мали достатньо часу для підготовки.

Нагадуємо, що відповідно до українського законодавства всі грошові розрахунки повинні проводитися виключно в гривні, за винятком специфічних випадків, таких як іноземні інвестиції, операції з цінними паперами та надання окремих банківських послуг.

Facebook Comments
Читати далі
Advertisement

В тренді

© 2018-2020 TehnoFan.com Всі права захищені Всі права на матеріали, які містить цей сайт, належать редакції і охороняються відповідно до законодавства України. Використання матеріалів, опублікованих на сайті допускається тільки за умови прямого гіперпосилання на сторінку, з якої матеріал запозичений. Гіперпосилання має розміщуватися безпосередньо в тексті, якому використанні матеріалів і сайту, до або після цитованого блоку.