Програма підтримки має свої недоліки та викликає невдоволення серед населення.
З 1 грудня 2024 року в Україні стартувала програма “Зимова еПідтримка”, ініційована Президентом Володимиром Зеленським. Мета програми – допомогти українським родинам пережити складний зимовий період під час війни. Виплати в розмірі 1000 гривень передбачені для кожного громадянина, включно з дітьми, за умови, що вони проживають на території України.
За даними Мінекономіки, вже в перші години після старту програми заявки подали понад 400 тисяч українців, з яких 150 тисяч – на дітей. Про це в ефірі телемарафону повідомила заступниця міністра економіки Надія Бігун.
«Послуга стартувала сьогодні опівночі, і вже тоді почали надходити перші заявки. Активність дійсно велика», – зазначила Бігун.
Чому виникли проблеми з виплатами
Попри доступність послуги, багато українців стикаються з технічними труднощами, чергами та затримками у виплатах. Основні причини:
- Високе навантаження на сервіс “Дія”.
- Проблеми з банківськими рахунками.
- Технічні помилки при обробці заявок.
Бігун запевнила, що тисячу допомоги отримає кожен українець. Тому ті особи, які ще досі чекають, скоро отримають свою тисячу.
Також Бігун нагадала українцям, як правильно оформити тисячу через “Дію”:
- Встановіть або оновіть застосунок “Дія”.
- У розділі “Сервіси” виберіть послугу “Національний кешбек”, а потім – “Зимова еПідтримка”.
- Натисніть кнопку “Розпочати”.
- Оберіть, для кого призначена виплата (для себе або дитини).
- Виберіть наявний рахунок або відкрийте нову картку для зарахування коштів.
- Відправте заяву та очікуйте нарахування грошей протягом до 10 днів.
Заявки можна подати через застосунок “Дія” протягом трьох зимових місяців: грудень, січень, лютий. Виплати нараховуються на спеціальну картку “Національний кешбек”.
Також є альтернативні способи подачі на тисячу від Зеленського, а саме, через “Укрпошту”
та у банках-партнерах.
Програма “Зимова еПідтримка” є важливим кроком у підтримці українців, однак її реалізація стикається з низкою технічних та організаційних недоліків. Громадянам рекомендується уважно дотримуватися інструкцій та регулярно перевіряти статус своїх заявок у застосунку “Дія” або у відповідних установах.