Чоловіки під час проходження військово-лікарської комісії (ВЛК) нерідко намагаються симулювати психологічну непридатність до служби. Про це розповіла начальниця групи відділу психологічного відбору Кіровоградського ТЦК Катерина Гевель.
“У тестах є специфічні питання, і деякі військовозобов’язані відповідають так, ніби в них усе погано: заявляють, що вони самотні, їм краще бути наодинці, не можуть працювати в колективі. Є й суїцидальні питання, на які вони відповідають – так, ніби ситуація безнадійна. Вони повідомляють про відсутність мотивації до військової служби та військово-професійної спрямованості, штучно занижуючи свої показники“, — зазначила Гевель.
Однак додаткові перевірки та співбесіди зазвичай викривають подібні хитрощі.
“Під час детальніших розмов з’ясовується, що ці люди абсолютно нормальні, освічені, мають родини і стабільне життя. Однак їхня мотивація служити відсутня, і вони свідомо погіршують свої показники“, — пояснила Катерина Гевель.
Чому чоловіки ухиляються від військової служби
Психолог та доктор психологічних наук Анастасія Разумкова розповіла, що багато українців, які ніколи не мали справи зі зброєю чи військовою службою, бояться невідомого. Війна для них — це не героїзм, а небезпека, поранення або навіть смерть. Відсутність базових військових навичок створює страх перед службою. Чоловіки, які не впевнені у своїй здатності вижити в умовах бойових дій, вважають за краще уникнути призову, ніж ризикувати життям у незнайомих обставинах. Негативний досвід інших мобілізованих, які повернулися з фронту із травмами, тільки підсилює ці страхи.
Також в армії стоїть гостро питання соціальної нерівності, навіть можна сказати воно є одним із найболючіших. Часто можна почути, що на фронті опиняються здебільшого чоловіки із середнім чи низьким рівнем доходу, тоді як представники заможних верств суспільства знаходять способи уникнути мобілізації. Це породжує відчуття несправедливості та нерівності, що демотивує багатьох. Багато чоловіків вважають, що їхня участь у війні лише погіршить становище їхніх сімей, які залишаться без підтримки.
“Невмотивованість українських чоловіків до військової служби — це складне питання, яке вимагає комплексного підходу. Воно коріниться у глибоких соціальних, економічних і психологічних проблемах. Вирішити цю проблему можливо лише через чесність, підтримку та довіру з боку держави, а також через створення умов, які дозволять людям зрозуміти важливість свого внеску у спільну справу” – підкреслила Анастасія Разумкова.