Після тривалих дискусій, що тривали понад три роки, уряд України остаточно затвердив механізм надання базової соціальної допомоги. Цей новий вид державної підтримки має на меті об’єднати існуючі виплати в єдину систему, зосереджену на підтримці малозабезпечених сімей.
Про це повідомив фахівець із пенсійних питань, журналіст Сергій Коробкін.
“Обговорення тривали понад три роки і нарешті уряд затвердив документ, який запроваджує базову соціальну допомогу, що має об’єднати різні соціальні виплати“, – зазначив Коробкін
Відповідно до постанови Кабміну №371, яка була прийнята 25 березня та набула чинності 10 квітня, стартує експериментальний проєкт з надання допомоги сім’ям із низькими доходами.
Хто зможе отримати допомогу і з якого часу
Як пояснив Сергій Коробкін, першими, хто отримає можливість скористатися новою допомогою з 1 липня 2025 року, будуть ті, хто вже є одержувачем інших соціальних виплат. Це:
- малозабезпечені сім’ї;
- матері-одиначки;
- багатодітні родини;
- сім’ї, де один із батьків не сплачує аліменти, не здатен утримувати дитину або його місцезнаходження невідоме.
“Важливо: на час призначення базової допомоги виплата інших соціальних допомог, які отримували зазначені вище категорії, припиняється“, – наголосив експерт.
Із 1 жовтня 2025 року до програми зможуть приєднатися інші особи або родини, які відповідатимуть критеріям вразливості та вимогам.
Як оформити допомогу і на який строк
Допомога надаватиметься на всю родину, але виплата здійснюватиметься одному з її членів, який подасть відповідну заяву. За бажанням, кошти можна розділити порівну між усіма повнолітніми членами сім’ї.
“Призначення відбуватиметься автоматично, проте потрібно подати дві заяви – про намір отримати допомогу та безпосередньо на її призначення“, – уточнив Коробкін.
Подання документів можливе через портал “Дія”, незалежно від місця реєстрації, або особисто у відділеннях Пенсійного фонду.
Виплата призначатиметься на 6 місяців із можливістю автоматичного продовження ще на такий самий строк, але не довше, ніж триватиме експеримент. Всі заявники проходитимуть перевірку. У разі виявлення неправдивих відомостей гроші доведеться повернути.
Як визначатиметься сума допомоги
Розмір допомоги обчислюватиметься як різниця між сумарним доходом сім’ї та встановленою базовою величиною.
“Раніше малозабезпеченим виплачували різницю між доходом і прожитковим мінімумом. Тепер базою для розрахунку стане фіксована величина – 4500 грн“, – пояснив Коробкін.
Ця сума (100% базової величини) нараховуватиметься:
- заявнику;
- кожній дитині до 18 років;
- особам з інвалідністю І або ІІ групи.
- Інші члени родини отримуватимуть 70% від цієї суми – тобто 3150 грн.
Що передбачено для пенсіонерів
Громадяни пенсійного віку, які не мають необхідного страхового стажу для отримання пенсії, отримуватимуть базову допомогу у розмірі, що залежить від їхнього стажу:
- менше 10 років — 53% (2385 грн);
- 10–20 років — 62% (2790 грн);
- 20–30 років — 70% (3150 грн);
- понад 30 років — 88% (3960 грн).
“Отже, спочатку визначається сукупний дохід членів родини, потім визначається для кожного своя базова величина. Якщо дохід маленький, а базова величина на родину його перевищує, то ось цю різницю буде покривати держава. Це і буде базова допомога“, – підсумував Сергій Коробкін.
Дохід буде обчислюватися за останній квартал. Виплати, які раніше надавалися як соціальна допомога, до цього доходу не включатимуться. Допомога надається за весь місяць звернення незалежно від дати подання заяви.
Також передбачено причини, за яких можуть відмовити у допомозі. Зокрема, якщо працездатні члени родини не працювали, не навчались і не служили впродовж останніх трьох місяців, або якщо протягом року були здійснені великі покупки на суму понад 100 000 грн, наявні значні банківські вклади, друга квартира чи новий другий автомобіль.
32 Comments