Сучасна інформаційна війна Росії проти України активно використовує соціальні мережі як інструмент маніпулювання суспільною свідомістю. Платформи соціальних медіа, такі як Telegram і TikTok, стали ключовим полем битви для поширення фейкових новин, пропаганди та дезінформації.
Керівник РНБО України в протидії дезінформації Аліна Олексіївна заявила, що найбільшу небезпеку в безпеці України наразі становить TikTok. Це пов’язано з кількома факторами:
Вразлива аудиторія: TikTok дуже популярний серед молоді та людей старшого покоління, які можуть бути схильні довіряти інформації, поданій у привабливому візуальному форматі.
Алгоритм рекомендацій. Алгоритм TikTok створено для максимального залучення користувачів, сприяючи швидкому поширенню вірусного контенту, зокрема фейків.
Візуальний формат: короткі відео в TikTok легше запам’ятовуються та поширюються швидше, ніж текстові повідомлення.
Цільова аудиторія: підлітки є основною аудиторією TikTok і більш сприйнятливі до впливу та маніпуляцій.
TikTok є спокусливою мішенню для хакерів: Оскільки на серверах TikTok зберігається понад мільярд даних користувачів, програма є справжньою скарбницею для хакерів, зацікавлених у крадіжці особистих даних користувачів.
Також слід зазначити, що TikTok збирає наступну інформацію про своїх користувачів, у тому числі:
кожен TikTok, який ви переглядаєте, лайкаєте, коментуєте чи додаєте в закладки
як довго ви переглядаєте кожен TikTok
вміст ваших повідомлень (повідомлення TikTok не мають шифрування)
особисту інформацію, як-от ваше ім’я та місце знаходження
вашу IP-адресу
навіть ваші шаблони натискання клавіш тощо!
Світлана Сліпченко, заступник виконавчого директора “Vox Ukraine” зазначила, що російська дезінформація існує на всіх популярних соціальних платформах, включаючи відносно нові, такі як Facebook, Instagram і навіть Threads. Тому соціальним мережам варто активізувати зусилля для боротьби з дезінформацією та видалення фейкових акаунтів. Слід об’єднати зусилля держав, громадського суспільства та технологічних компаній для боротьби з дезінформацією.
“Проблема дезінформації в соціальних мережах є серйозним викликом, який стоїть перед сучасним суспільством“, – підкреслила Світлана Сліпченко.
Уряд анонсував нову державну допомогу «Зимова єПідтримка» у 1000 гривень. Як та хто може її отримати читайте в нашому матеріалі.
Дана допомога є одноразовою і отримати її можуть всі українці, які того потребують. Однією з умов отримання 1000 гривень – є перебування особи на території України. Також слід зазначити, що допомога розрахована і на дітей.
Отриману допомогу можна потратити на оплату комунальних послуг, ліки, донати на ЗСУ тощо.
Програма ініційована Президентом України Володимиром Зеленським для соціальної підтримки громадян у складну зиму. Програма триватиме з грудня 2024 року по лютий 2025 року.
Прийом заявок на допомогу розпочнеться на початку грудня. Система запитуватиме інформацію про перебування отримувачів допомоги на території України. Один із батьків зможе замовити виплату на свій рахунок для кожної своєї дитини через Дію. Витратити кошти «Зимової єПідтримки» можна буде до кінця 2025 року.
«У зимовий період держава хоче підтримати усіх, хто цього потребує. Тому уряд запустив програму допомоги населенню і роздадуть всім по 1000 гривень. Завдяки цим коштам люди зможуть купити ліки, заплатити за комунальні послуги чи підтримати військо», — зазначила в Міністерстві економіки.
Як отримати грошову допомогу
За допомогою застосунку Дія:
1) встановити мобільний застосунок Дія
2) Якщо у вас немає картки «Національний кешбек», треба її відкрити у одному з банків (ПриватБанк, monobank, Райффайзен Банк, Укргазбанк, Sense Bank, ПУМБ, Абанк, Банк Глобус, UKRSIBBANK BNP Paribas Group, Ощадбанк, Акордбанк, Банк Кредит Дніпро, Кліринговий Дім, Радабанк)
3) У Дії у розділі «Сервіси» потрібно активувати картку «Національного кешбеку»
3) Обрати у застосунку Дія послугу «Зимова єПідтримка»
4) Подати заявку на отримання допомоги
5) Очікуйте зарахування коштів
Відкриття та обслуговування картки «Національний кешбек» є безкоштовним. Жодних податків на отриману 1000 грн нараховуватися не буде.
Законні опікуни неповнолітніх дітей, люди у яких через релігійні вірування відсутній РНОКПП, або ж старші люди віком 65+, у яких немає застосунку Дія — можуть звернутися за виплатою допомоги до одного з перелічених банків-партнерів програми. Банк відкриє отримувачу картку «Національний кешбек», на яку надійде допомога.
З допомогою Укрпошти
Пенсіонери та люди з інвалідністю 1 та 2 групи, які отримують виплати через «Укрпошту» — зможуть отримати «Зимову єПідтримку» через «Укрпошту». Перелік тих, хто може отримати допомогу через «Укрпошту» формує Міністерство соціальної політики. Ті, хто увійдуть у перелік на отримання коштів через Укрпошту, не можуть подати заявку через Дію.
Верховна Рада прийняла законопроект №12095, який вносить зміни до частини другої статті 24 Закону України “Про військовий обов’язок і військову службу”. Особливо цей закон стосується осіб, які повернулися з СЗЧ у військову частину.
Адвокат Ігор Липявка на своєму Ютуб каналі розповів плюси та мінуси даного закону.
За словами адвоката, сам закон містить деяку таємницю, особливо це стосується осіб, які пішли на військову службу, але потім втекли з частини.
“За останніми даними в країні майже 100 тисяч СЗЧешників і цифра росте. Багато осіб, які воюють 1 -3 роки починають публічно іти в СЗЧ, адже демобілізації немає, а охочих іти міняти хлопців в Україні залишилося мало. Тому влада прийняла закон №12095, який повинен нібито зняти відповідальність за самовільне залишення частини, якщо особа добровільно повернеться“ – розповів адвокат
Плюси і мінуси закону
Як зазначив адвокат, перший плюс закону – це те, що коли людина пішла в СЗЧ або дизертирувала, а потім добровільно повернулася на військову службу, тоді це вважається, що його військова служба не припинялася. Командир частини зобов’язаний прийняти рішення про поновлення особи на військову службу. Протягом 72 годин мають відновитися виплати цьому військовослужбовцю.
“Ви скажете – це чудова новина. Навіть ті особи, які зараз перебувають в СЗЧ подумають, а чому б не повернутися, і гроші поновлять, і проблем ніяких не буде. А гарним плюсом є те, що контракт продовжується“ – зазначив адвокат
Але є в законі те, що дуже насторожило адвоката, адже там заритий великий підводний камінь.
“Якщо уважно прочитати закон, то можна побачити один великий мінус, а саме: у день прийняття рішення про продовження військової служби військовослужбовцям зазначеному у підпункті один, тобто СЗЧешники і дезертири це вас стосується, командир військової частини повинен проінформувати у письмовій формі орган досудового розслідування та відповідний орган управління військової служби правопорядку у ЗСУ.
Тобто, тут мається на увазі, що кримінальне провадження щодо цього дезертира або СЗЧешніка не закривається, а продовжує бути відкритим. Виходить так, СЗЧешнік вертається на фронт, він отримує гроші, його знову вдягають, годують, він дальше воює, але кримінал по ньому висить і військовослужбовець фактично в заручниках. Один крок в ліво, щось не сподобалося командиру, особу можуть посадити, адже шукати його уже не потрібно, а кримінальна справа по ньому є“, – розповів адвокат
На думку адвоката, щоб закон був повністю справедливий, потрібно внести норму, яка повністю звільняє від кримінальної відповідальності за перший проступок військовослужбовця, який самовільно залишив частину, але потім добровільно повернувся на військову службу.
У Верховнії Раді України пропонують зменшити граничний вік перебування на військовій службі та у запасі з 60 до 55 років. Водночас, ті, хто хоче продовжити службу, зможуть це зробити за власним бажанням.
Дослівно Гончаренко: “Пропоную зменшити граничний вік перебування на військовій службі та у запасі з 60 до 55 років. Відповідний законопроєкт №12222 вже подав до Верховної Ради”.
“Також цю ініціативу підтримують українці: петиція про зниження граничного віку мобілізації до 55 років набрала 25 тисяч голосів. Це важливий крок для забезпечення ефективності війська, ротації військових та збереження їх здоров’я. Буду наполягати на швидкому розгляді законопроєкту”, – зауважив Гончаренко.