Якщо найближчим часом не буде вжито дієвих заходів для покращення ситуації, Україна ризикує зіткнутися з новою хвилею трудової міграції та глибшими економічними проблемами, адже чинної мінімальної зарплати не хватає навіть на базові речі такі як харчування та сплата комунальних послуг.
На фоні війни, економічної нестабільності та масового відтоку населення за кордон, розмір мінімальної заробітної плати в Україні залишається без змін. Попри інфляцію, зростання цін і загальне погіршення добробуту, у 2025 році мінімалка становить ті ж 8000 грн, що й роком раніше. Уряд пояснює таке рішення нестачею бюджетних ресурсів.
Детальніше про ситуацію із “мінімалкою” в різних європейських країнах повідомляє видання “Обозреватель”.
Мінімальна заробітна плата — це не просто цифра в законі, а фундамент для формування доходів громадян та надходжень до державних фондів. В Україні цей показник — один із найнижчих у Європі як у номінальному вираженні, так і у співвідношенні до середньої зарплати.
Станом на 16 квітня 2025 року 8000 грн дорівнюють лише 171 євро. Для порівняння: у Молдові мінімалка — 285 євро, у Польщі — 4666 злотих (понад 1040 євро), а в Болгарії, яка входить до переліку найбідніших країн ЄС, — вже 551 євро.
У країнах Євросоюзу підвищення мінімальної зарплати є регулярною практикою. Протягом 2024 року, наприклад, у Болгарії вона зросла на 74 євро, а в Люксембурзі — на 67 євро, досягнувши 2638 євро. У Франції, Німеччині, Ірландії та Бельгії мінімалка давно перевищує 1500 євро.
У більшості європейських держав діє принцип: мінімальна зарплата має становити не менше 60% від середньої. В Україні цей показник ледь дотягує до 35%, що свідчить про серйозний дисбаланс.
Експерти наголошують: чинний рівень мінімальної оплати праці не покриває базових потреб — харчування, житла, транспорту та медицини. За підрахунками, вартість мінімального споживчого кошика в Україні становить близько 10 тисяч гривень на місяць.
Відтак українці, які живуть на мінімалку, змушені або шукати додатковий заробіток, або працювати неофіційно, або взагалі виїжджати за кордон.
Наразі понад 4,3 мільйона громадян України перебувають у країнах ЄС і більшість із них — це люди працездатного віку. Їхня відсутність створює кадровий дефіцит усередині країни. Найбільше нестачу працівників відчувають галузі логістики, промисловості, медицини.
Найбільший попит — на швачок, токарів, електромонтерів, водіїв і лікарів. За оцінками економістів, для відновлення української економіки необхідно щонайменше 4–4,5 мільйона працівників. Але за нинішнього рівня доходів залучити їх майже нереально.
Мінімальна зарплата в розмірі 8000 грн також не була проіндексована з урахуванням інфляції, яка у 2024–2025 роках разом може сягнути близько 15%. Щоб хоча б зберегти її купівельну спроможність, її потрібно було б підвищити до 9168 грн. Але в проєкті бюджету на 2025 рік таке підвищення не передбачене.
Прем’єр-міністр Денис Шмигаль заявив, що коштів на це не передбачено, адже підвищення вже відбулося раніше і нинішній рівень — “достатній”. Проте на практиці це означає лише подальше зубожіння людей, які отримують мінімальну зарплату, а також стимулювання тіньової економіки та трудової міграції.
Без реформи оплати праці, реального зростання мінімальної зарплати та створення умов для легальної виплати достойної зарплати, змінити ситуацію не вдасться. Україна вже програє конкуренцію за робочу силу своїм сусідам, де умови праці та рівень оплати суттєво вищі.