Через масову неявку військовозобов’язаних чоловіків за повістками, надісланими поштою, Верховна Рада розробила і підтримала законопроєкт №12093, який офіційно дозволяє знятися з розшуку ТЦК після сплати адміністративного штрафу.
Подробиці нововведень пояснив адвокат Руслан Ткаченко.
“Ще минулого року обласні ТЦК відкрито заявляли про масову неявку. Зокрема, за даними 2024 року, з понад 900 тисяч повісток, розісланих поштою, лише 20–40% адресатів з’явилися. Це означає, що щонайменше пів мільйона чоловіків проігнорували виклики“, — розповів адвокат.
Саме ця тенденція змусила державу визнати неефективність поштових повісток і посилити контроль через патрулі на вулицях, блокпости тощо. Також чоловіки в застосунку «Резерв+» масово почали отримувати повідомлення про порушення правил військового обліку.
“У більшості випадків це стосується неявки до ТЦК, відмови проходити ВЛК, неоновлення персональних чи військово-облікових даних. Усі ці порушення можуть стати причиною оголошення в розшук, навіть без фактичного інформування про це людину“, — пояснює Руслан Ткаченко.
Проте тепер ситуація може змінитися. Згідно з положеннями законопроєкту №12093, знятися з розшуку стане можливо дистанційно. Не потрібно з’являтися особисто до ТЦК, проходити суд чи мати при собі адвоката. Все вирішується шляхом подачі заяви та сплати штрафу.
“Процедура максимально спрощена: якщо ви погоджуєтеся з порушенням і не заперечуєте проти адміністративного стягнення, достатньо подати заяву одним із трьох способів — особисто до ТЦК, поштою або через застосунок «Резерв+». У самій заяві треба зазначити, що особа погоджується на розгляд справи без своєї присутності та визнає факт порушення. Після цього начальник ТЦК має повноваження винести постанову про штраф — без виклику до установи і без судового розгляду.“, — розповідає адвокат.
Також він зазначив, що мінімальна сума штрафу — 17 000 грн, але якщо сплатити його протягом перших 10 днів після винесення постанови, діє знижка 50%.
“По суті, це свого роду «легалізований компроміс»: держава отримує дисциплінарну відповідь на порушення, а особа — можливість швидко закрити справу та знятися з розшуку без зайвих клопотів. Це особливо актуально зараз, коли тисячі військовозобов’язаних виявляються у розшуку, навіть не знаючи про це“, — наголошує Руслан Ткаченко.
Однак важливо зазначити, що цей законопроєкт наразі перебуває на підписі у президента України і набере чинності лише після його підписання.