Уже через декілька тижнів вирішиться питання, чи буде в Україні військова поліція.
У Верховній Раді 19 червня у першому читанні підтримали законопроект про створення військової поліції. Поки він готується до другого читання та деяких правок, після чого буде винесений на голосування і вже прийняте остаточне рішення, чи буде в Україні створений новий правоохоронний орган.
Також у парламенті розповіли, які зобов’язання буде мати військова поліція у разі її створення та відповіли на найчастіші запитання, які інтересують українців – “Чи буде військова поліція ловити ухилянтів?“, “Та чи зможе заходити в будинки без дозволу? “
На дані питання відповів голова робочої групи, який займається військовою юстицією Максим Павлюк.
“Сьогодні було прийнято два законопроєкти, які стосуються військової поліції. Перший стосується військової поліції, другий – сателітний, стосується змін, які вносяться в кримінальний та процесуальний кодекси, в кодекс про адміністративні правопорушення“, – розповідає Максим Павлюк.
Також він повідомив, що друге читання по законопроєкту буде не раніше чим через місяць.
“Ми чітко визначили повноваження військової поліції. Ми передбачаємо, що вона буде працювати виключно з військовослужбовцями і навіть не з усіма. Повноваження військової поліції будуть стосуватимуться лише військовослужбовців Збройних Сил України та державної спеціальної служби транспорту. А також резервістів під час навчання, на військових полігонах“, – зазначив Павлюк.
Що думають адвокати про даний законопроект, які ознайомилися з ним більш детально.
Більшість адвокатів схиляються до того, що на військову поліцію все-таки перекинуть зобов’язання розшукувати ухилянтів. Адже її створення хочуть зробити після 16 липня, коли у чоловіків закінчиться термін оновлення даних.
Як зазначили адвокати, депутати розуміють, що багато чоловіків не хочуть іти служити, а поліція завалена своїми справами, тому цілком можливо, що на військову поліцію можуть перекинути обов’язок розшукувати ухилянтів.
Поки, військова поліція в задумках депутатів потрібна для того, щоб шукати дезертирів та підтримувати порядок в Збройних Силах. Але на сьогодні закони і постанови в Україні приймаються дуже швидко, тому важко спрогнозувати, що буде через місяць.
Узаконення доносів
Також в законопроєкті говориться про те, що оперативні підрозділи військової поліції мають право співпрацювати “із фізичними особами, у тому числі на договірних засадах, дотримуючись умов добровільності та конфіденційності цих відносин” та “матеріально і морально заохочувати осіб, які надають допомогу в попередженні, виявленні, припиненні кримінальних правопорушень.
“Простішими словами будуть заохочувати цивільних надавати інформацію відносно правопорушника, дезертира і так далі за винагороду”.
Чи зможе військова поліція вламуватися у двері
Максим Павлюк каже, що зараз це питання є дискусійним.
“Це питання є надзвичайно дискусійним. Конституція передбачає недоторканість житла, але у виключних випадках правоохоронні органи мають право порушити це“, – розповів Павлюк.
Тому відповідь на дане питання українці отримають після розгляду законопроекту в другому читанні, зазначив нардеп.