Україна стоїть на порозі нової демографічної та освітньої кризи. У зв’язку з побоюваннями щодо можливого зниження мобілізаційного віку, дедалі більше батьків приймають рішення вивезти своїх синів-підлітків за кордон до досягнення ними 18 років. Найбільше це стосується учнів 10 – 11 класів, які масово покидають українські школи.
Освітяни вже відчувають наслідки цієї тенденції. Зокрема, в одній зі шкіл Солом’янського району Києва ситуація набула системного характеру. Як розповіла заступниця директора навчального закладу в інтерв’ю «Телеграфу», через зменшення кількості учнів класи доводиться об’єднувати, а кількість навчальних годин скорочувати.
«Через це зменшується зарплата вчителів, хоча обсяг роботи не знижується. Навпаки позаурочне навантаження часто зростає. Багато колег просто йдуть з професії», – скаржиться одна з учительок, яка побажала залишитися анонімною.
За її словами, у 2024 році вона отримувала понад 20 тисяч гривень, тоді як у 2025-му приблизно 18 тисяч, попри те, що навантаження залишилось без змін.
Ще однією проблемою стала перевантаженість дистанційної форми навчання. За словами педагогині, деякі українські школи вже відмовляють дітям, які виїхали за кордон, у можливості продовжити навчання дистанційно.
«Діти хочуть зберігати зв’язок з українською освітою, але їм просто кажуть – “Місць немає”. Це не їхній вибір залишити Україну, це рішення батьків», – зазначає вона.
Найбільше, за її словами, помітно зміни у старших класах. У 10–11 класах, які традиційно є завершальними перед вступом у доросле життя, хлопців практично не залишилося.
«Це вже катастрофа, у класах самі дівчата. Хлопців масово вивозять, адже через продовження війни батьки бояться, що мобілізаційний вік знизять. Залишаються лише ті, в кого немає грошей або в кого батьки військові», – підсумовує викладачка.
Таким чином, побоювання щодо мобілізації трансформуються у масовий освітній відтік. Це явище вже сьогодні б’є по шкільній системі, а в перспективі може спричинити серйозні втрати для економіки й обороноздатності країни.