Комітет нацбезпеки, оборони та розвідки продовжив підготовку до другого читання мобілізаційного законопроєкту.
Що уже встигли розглянути та до чого дійшли депутати, розповіла народна депутатка з фракції “ЄС” Ірина Фріз.
Так, Комітет не підтримав у новому мобілізаційному законопроекті наступні пункти:
- обмеження щодо виїзду за кордон;
- блокування рахунків чоловікам;
- електронні повістки;
- електронний кабінет як обов’язок. Тобто, не обов’язково в ньому реєструватися, але підтримав його, як альтернативу, якщо чоловіку буде зручніше оновити про себе дані за допомогою електронного кабінету.
- зниження віку з 27 до 25. Оскільки даний закон уже прийнятий понад рік тому і чекає підпису президента.
“Не було досягнуто згоди щодо обмеження консульських послуг для чоловіків, які зараз знаходяться за кордоном і не стоять на військовому обліку. Зараз голоси розділися 50/50, тому це питання залишається відкритим“ – розповіла Фріз.
Також вона додала, що обмеження консульських послуг для українців за кордоном матимуть лише негативні наслідки – підрив довіри громадян до власної держави, зниження мотивації щодо захисту інтересів України в країнах-перебування(суспільні заходи тощо), збільшення тих, хто взагалі буде відмовлятись від громадянства України.
“Слід зазначити, що пропозиція щодо обмеження надання консульських послуг надійшла від Міністерства закордонних справ, звідки виникає зустрічне питання – розуміння ними наслідків від цієї хибної ініціативи для держави в цілому. Ми будемо боротися за скасування цієї норми“, – додала депутат
Додатково обговорено питання звільнення від призову під час мобілізації.
Підтримано звільнення:
- особи, які мають на утриманні трьох і більше дітей, крім осіб, які мають заборгованість по сплаті аліментів;
- опікуни, піклувальники, прийомні батьки, батьки-вихователі;
- опікуни особи, яка визнана судом недієздатною;
- члени сім’ї І та ІІ ступеню споріднення особи з інвалідністю І та ІІ групи;
Було наголошено на необхідності врегулювати питання звільнення від мобілізації осіб, на утриманні яких знаходяться хворі, які потребують постійного догляду.
Також було обговорено про 50% зняття броні для держслужбовців категорії “Б”, “В”.
За участі Голови Комітету правоохоронної діяльності Сергія Іонашуса та Керівника Нацполіції та представника МВС було обговорено питання форми залучення поліції до заходів сповіщення за участі ТЦК СП. Також нормативно визначено критерії бронювання для Нацполіції.
Слід зазначити, що Комітет підтримав надання права засудженим особам, які звільнені від відбування покарання з випробуванням бути призваними на військову службу за призовом під час мобілізації.