Більшість українців активно користуються банківськими переказами з картки на картку. Але згідно з Податковим кодексом України, якщо сума переказу перевищує 2000 гривень, то це уже вважається як дохід і переказ підлягає оподаткуванню. Журналісти видання УНІАН дізналися, коли саме необхідно платити податки з переказів, а коли цього не потрібно робити.
Усі перекази, які збільшують матеріальне становище одержувача, податкова розцінює як дохід. До таких сум застосовуються базові податкові ставки:
- податок на доходи фізичних осіб – 18%;
- військовий збір – 5%.
Загалом податкове навантаження становить 23%. Водночас варто враховувати зміни ставок, що діють у конкретний звітний період. Наприклад, у 2024 році ставка військового збору була на рівні 1,5%, а у 2025 році вона становить 5%.
Разом із тим, закон робить виняток для переказів між близькими родичами – у таких випадках податок не нараховується. Це стосується:
- подружжя;
- дітей і батьків (усиновлених також);
- онуків, бабусь і дідусів;
- рідних і зведених братів і сестер;
- батьків чоловіка або дружини.
Головне при переказі правильно вказати призначення платежу, наприклад, «подарунок». Бажано також мати письмове підтвердження, наприклад, договір дарування, щоб уникнути можливих запитань з боку податкової.
Ще один виняток – повернення боргу. Якщо особа отримує назад позичені кошти, це не вважається доходом і податку не підлягає.
Партнер юридичної фірми MORIS, Василь Андрусяк, пояснює: якщо подарунок надходить від людини, яка не є родичем, податок сплачується у разі, якщо сума перевищує 25% від мінімальної зарплати. У 2025 році це становить 2000 гривень (тобто 25% від 8000 грн).
Наприклад, якщо вам переказали 2500 гривень, податкова може зажадати пояснень і задекларованого доходу. Навіть при менших сумах рекомендовано вказувати призначення – «подарунок».
За словами Андрусяка, в ідеалі оподаткуванню підлягають усі перекази понад 2000 грн, якщо вони не є поверненням позики чи допомогою від близьких родичів. Якщо ж отримувач не є податковим агентом (наприклад, не роботодавець), тоді потрібно самостійно подати декларацію про доходи до 1 травня наступного року.