Заступниця міністра оборони з цифрового розвитку Катерина Черногоренко повідомила про нововведення у додатку «Резерв+», який активно використовують військовозобов’язані. За її словами, кожна третя відстрочка наразі оформлюється саме через цей сервіс.
Із початку 2025 року процес мобілізації в Україні зазнав значної цифровізації. Наприкінці січня було запущено електронні направлення через «Резерв+», а з 1 квітня почав працювати електронний кабінет військовозобов’язаного.
«З 1 лютого ми запустили електронні направлення. Це лише перший етап, далі – оцифрування постанов про придатність чи непридатність», – розповіла Черногоренко.
Раніше після проходження ВЛК військовозобов’язаний мав передати паперове підтвердження до ТЦК. Тепер усе відбувається автоматично: дані передаються до реєстру «Оберіг» і з’являються в додатку «Резерв+».
Станом на зараз через «Резерв+» згенеровано вже близько 100 тисяч направлень на ВЛК, а система охоплює приблизно 1 000 ВЛК по всій країні.
Мінімізація контакту з ТЦК
Міністерство оборони прагне, щоб більшість послуг, які зараз надають ТЦК, дублювалися онлайн. Це дозволить людям самостійно обирати — звертатися до ТЦК чи скористатися електронним кабінетом. За словами Черногоренко, мета — зменшити навантаження на ТЦК і підвищити ефективність підбору кадрів до армії на основі реальних даних і професійного досвіду.
Участь МОЗ і спрощення ВЛК
У співпраці з Міністерством охорони здоров’я розробляється новий підхід: військовозобов’язаний зможе проходити ВЛК у зручному для себе медзакладі — як державному, так і приватному. Висновок ВЛК розділять на медичний та адміністративний блоки, щоб зменшити корупційні ризики.
Процес виглядатиме так: лікар вносить дані в систему, вони надходять до ВЛК, де комісія не знаючи особистості, приймає рішення про придатність.
Оплата штрафу через Резерв+
«Хочу анонсувати, що влітку ми запускаємо можливість для військовозобов’язаних оплатити штраф через Резерв+. Це можливість не йти в ТЦК за квитанцією, потім в банк, сплачувати і знову заносити цей папірець в ТЦК. Це можна буде зробити через Резерв+ і ще й з 50% знижкою», – зазначила Черногоренко.
За її словами наразі триває робота з додавання у Резерв+ причину порушення – наприклад, «не з’явився на сповіщення, номер дата».
«Далі він натискає кнопку «Оплатити штраф», платить 8 500 грн (половина від суми штрафу), з нього знімається його порушення і застосунок показує, що все добре», – підкреслила Чорногоренко.
Смарт-контракти: новий етап онлайн-рекрутингу
Минулого року Міністерство оборони запустило систему онлайн-рекрутингу, яка дозволяє кандидатам переглядати доступні вакансії, отримувати інформацію про військові частини та їхніх командирів у зручному форматі.
Наступним кроком стане впровадження можливості підписання смарт-контрактів. За словами Катерини Чорногоренко, процес виглядатиме так: користувач обирає посаду, надсилає зворотний зв’язок бригаді, яка у разі зацікавленості проводить із ним співбесіду. У разі взаємної згоди контракт на службу можна буде укласти прямо з телефону.