4 грудня Верховна Рада підтримала законопроекти, що запроваджують 8000 грн допомоги ФОП і найманим працівникам, які постраждали через карантин. 8 грудня Президент підписав ці проекти (№4429 і 4430). ФОП і наймані співробітники можуть вже подавати заявки на таку допомогу. У Міністерстві цифровий трансформації розповіли, як саме це зробити.
Що за 8000 грн?
Це – одноразова допомога бізнесам і найманим працівникам, які постраждали через карантин (наприклад, співробітникам кав’ярні, кінотеатру чи концертного агентства, які не працювали через карантин).
Як подати заявку на допомогу в 8000 грн?
Заявку на допомогу можна подати через портал або мобільний додаток «Дія». Міністерство опублікувало відеоінструкції про те, як оформляти таку заявку:
Якщо коротко, потрібно зареєструватися в «Дія», вибрати послугу «Виправити це для мене», ввести номер свого рахунку в форматі IBAN, і чекати повідомлення про те, що заявка оброблена.
Коли її можна оформити і отримати?
Заявки на отримання допомоги можна подавати з 14 грудня і до 31 грудня 2020 року. Гроші мають надійти на рахунок до 31 грудня 2020 року.
Хто може розраховувати на цю виплату?
На неї можуть розраховувати ФОП і офіційно працевлаштовані співробітники.
Для найманих працівників діють такі умови:
Основний КВЕД їх діяльності відноситься до тих, на які впливали карантинні заходи. Це – кафе, спортклуби, ресторани, кіно, концертні агентства, магазини, що торгують не продукти, і т.д. Повний список КВЕД є на сайті Мінціфри.
Організація нарахувала ЄСВ за III квартал 2020 року.
Середня зарплата співробітника не перевищує 30 000 грн в місяць за III квартал.
Найманий працівник не працює в організації за сумісництвом.
Для ФОП також умови:
На 31 жовтня 2020 основної КВЕД ФОП є в зазначеному вище списку.
ФОП працює більше трьох місяців.
ФОП сплатив ЄСВ не менш, ніж за три місяці в 2020 році.
Користувач не є одночасно ФОП і найманим співробітником.
Як дізнатися, що заявку схвалили?
Якщо заяву схвалено у неї в додатку або на порталі буде статус «Чекайте зарахування», тобто гроші повинні прийти на рахунок до 31 грудня. Якщо при зарахуванні якась помилка, прийде повідомлення або лист з проханням перевірити реквізити і переподать заявку.
Чи потрібно ФОП декларувати цю суму?
Це – соціальна виплата, вона не обкладається податками. У Мінціфри радять вказувати свій особистий рахунок, а не рахунок ФОП.
Українці тепер можуть зручно купувати квитки на потяги в Європі безпосередньо через ПриватБанк. Новий сервіс доступний на платформі bilet.privatbank.ua/train і дозволяє придбати квитки на маршрути провідних залізничних компаній Німеччини, Австрії та Чехії.
Сервіс повністю адаптований для українських користувачів: інформація подається українською мовою, оплата здійснюється карткою ПриватБанку, а служба підтримки працює цілодобово.
«Ми прагнемо забезпечити нашим клієнтам максимальний комфорт, незалежно від того, де вони перебувають. З нашим новим сервісом вони можуть забути про мовний бар’єр чи складність роботи з незнайомими платформами», — прокоментував Дмитро Мусієнко, член правління ПриватБанку.
Нововведення суттєво спрощує життя українцям за кордоном, позбавляючи їх потреби розбиратись у численних європейських системах бронювання.
Аналітики оновили щорічний рейтинг найнадійніших месенджерів у сфері цифрової безпеки. Цьогоріч до топ-5 не потрапив популярний Telegram — його визнали менш безпечним у порівнянні з конкурентами через зміни в політиці конфіденційності.
Під час дослідження було проаналізовано понад 40 месенджерів за більш ніж 60 критеріями, серед яких:
стійкість до хакерських атак,
можливість перехоплення повідомлень,
захист персональних даних,
ефективність шифрування,
безпечна робота з трафіком.
Топ-5 найзахищеніших месенджерів 2025 року:
Signal — вже традиційно очолює рейтинг завдяки повному наскрізному шифруванню та відкритому коду.
Olvid — французький месенджер, який не вимагає телефонного номера або пошти для реєстрації. Має вбудовані механізми протидії шахрайству.
Threema — забезпечує повну анонімність користувача, розділяє робочі та особисті чати в ізольованих просторах.
Element (Matrix) — месенджер з відкритим кодом і децентралізованим зберіганням даних.
Session — побудований на блокчейні Oxen, гарантує знеособленість повідомлень і надійний захист навіть при зламі окремих вузлів мережі.
До десятки лідерів також увійшли Wickr, Wire, Apple iMessage, WhatsApp та Viber.
Чому Telegram випав з п’ятірки?
Експерти зазначають, що у 2024 році Telegram оновив політику безпеки, що негативно вплинуло на загальний рівень захищеності. Зокрема, у додатку досі не застосовується наскрізне шифрування за замовчуванням для всіх чатів, що суттєво знижує рівень приватності користувачів.
У травні-червні 2025 року українські університети можуть масово відрахувати студентів-чоловіків, які формально навчаються, але фактично не відвідують заняття. Про це заявив заступник міністра освіти Михайло Винницький.
За його словами, у понад 100 вишах уже розпочато масштабні перевірки, які мають на меті з’ясувати, чи дійсно чоловіки віком від 25 років проходять навчання за денною формою.
“Йдеться про очне підтвердження присутності студентів у навчальних аудиторіях. Комісії фізично перевіряють аудиторії, вивчають документацію, результати іспитів, академічну успішність та фактичну участь у навчальному процесі”, — зазначив Винницький.
Очікується, що за результатами перевірок частина студентів буде відрахована, зокрема тих, хто вступив до вишів виключно для уникнення мобілізації.