Щомісяця в Україні фіксується понад 4,7 тисячі нових виконавчих проваджень через несплату штрафів, накладених територіальними центрами комплектування (ТЦК). Мова іде про штрафи, які були не сплачені протягом 14 днів після винесення постанови і перейшли до виконавчої служби.
Про це інформує платформа “Опендатабот”, посилаючись на відкриті дані державних реєстрів.
В компанії зазначили, що з початку 2025 року вже відкрито 17 007 виконавчих проваджень, пов’язаних з порушеннями правил військового обліку.
Від початку повномасштабного вторгнення кількість несплачених штрафів досягла 28 960. При цьому загальна кількість відкритих проваджень ще вища, адже частина з них періодично закривається.
Основна частина боржників — чоловіки у віці від 25 до 35 років, які становлять 43,8% усіх справ. Ще 39% припадає на чоловіків віком 36–45 років. Жінок серед боржників лише 0,1% — відкрито всього 22 провадження.
У трійці регіонів, де штрафів накладають найбільше у 2025 році знаходиться Київ — 1 992 випадки, на другому місці Дніпропетровська область — 1 946, третю позицію займає Сумська область — 1 722 провадження.
Досліджуючи статистику аналітики Опендатабот помітили цікавий випадок на Одещині. Там Приморський районний ТЦК відкрив 7 проваджень проти одного чоловіка, що є цьогорічним рекордом за кількістю справ, які стосуються однієї людини.
Нагадаємо, що у 2024 році було прийнято нове мобілізаційне законодавство, яке зобов’язало всіх чоловіків 18 – 60 років оновити дані в ТЦК та СП. Особи, які проігнорували дану вимогу загрожує штраф від 17 до 25 тисяч. Раніше штраф складав лише 1 700 гривень.
Також важливо підкреслити, якщо штраф вчасно не сплатити, а сама – протягом 14 днів, то він переходить до виконавчої служби і автоматично подвоюється. Наприклад, у разі штрафу на суму 25,5 тисяч гривень, після передачі його до виконавчої служби сума зростає до 51 тисячі гривень. До цього додається 10% виконавчого збору та інші супутні витрати, тож у підсумку загальна сума штрафу може сягнути близько 60 тисяч гривень.