Питання виїзду чоловіків за межі України в умовах воєнного стану досі викликає багато запитань, непорозумінь та навіть судових позовів. Одне з ключових рішень у цій сфері ухвалив Верховний Суд і саме на нього орієнтуються державні органи.
Про деталі рішення Верховного Суду розповів адвокат Руслан Ткаченко.
Чоловік подав до суду на Державну прикордонну службу, вимагаючи дозволу виїхати з України під час дії воєнного стану. Він стверджував, що за Конституцією він має право на вільне пересування і не погоджувався з тим, що прикордонники його не пропустили. Ця справа дійшла до Верховного Суду і його рішення стало визначальним для подібних ситуацій у майбутньому.
Як зазначив адвокат, на перший погляд, ситуація виглядає просто, в статті 33 Конституції України гарантується кожному громадянину право вільно залишати територію країни. І більш того, в Україні немає закону, який забороняє виїзд чоловікам за кордону навіть у часи воєнного стану, це навіть визнав Верховний Суд, проте він також зазначив, що обмеження є правомірним.
“Верховний Суд зробив узагальнюючий висновок, що в умовах воєнного стану та мобілізації, держава має право обмежити виїзд чоловіків за кордон. І це базується на сукупності норм з трьох ключових законів, про мобілізацію, воєнний стан, а також про військовий обов’язок і службу. Тобто, прямого закону немає, але є сукупність факторів, які забороняють виїжджати за кордон військовозобов’язаним чоловікам“, – пояснює юрист.
Таким чином, рішення Верховного Суду зазначає, що попри відсутність прямої заборони у законі, обмеження на виїзд чоловіків під час воєнного стану є законними і не суперечать Конституції.
“Суди діятимуть саме в цьому правовому полі. Тому, на жаль, масове оскарження дій прикордонників не матиме юридичного успіху“, – підсумовує Руслан Ткаченко.