Фінансовий комітет Верховної Ради України рекомендував розглянути у першому читанні законопроєкт, що передбачає впровадження європейських норм для вступу України до Єдиної зони платежів у євро (SEPA). Це також означає часткове обмеження дії банківської таємниці в країні. Про це повідомив член комітету Ярослав Железняк.
За словами народного депутата, законопроєкт №13233 передбачає створення загальнодержавного реєстру банківських рахунків та індивідуальних сейфів фізичних осіб, який контролюватиме Податкова служба. Відтак фінансові установи, включно з банками, зобов’язані будуть повідомляти Державну податкову службу про відкриття або закриття банківських рахунків, електронних гаманців і договорів на оренду банківських сейфів.
Хто отримає доступ до рахунків
Железняк уточнив, що доступ до цього реєстру отримають не тільки податкові органи, а й правоохоронці, Державна служба фінансового моніторингу, НАЗК та АРМА. У чинній редакції законопроєкту передбачено, що ведення реєстру буде передано Міністерству фінансів до другого читання.
Як закон вплине на банківську таємницю
Згідно із змінами до Закону “Про банки і банківську діяльність”, Державна податкова служба отримає право у визначених випадках надавати доступ до банківської таємниці з реєстру уповноваженим державним органам. Дані в реєстрі зберігатимуться щонайменше п’ять років з дати закриття рахунку або банківського сейфу з можливістю продовження цього терміну ще на п’ять років.
“Я переконаний, що наступним кроком стане підготовка до повного відкриття банківської таємниці. Міністерство фінансів уже включило це положення до бюджетної декларації. Про це прямо заявили під час засідання комітету“, – зазначив Ярослав Железняк.
Заступник міністра фінансів Денис Улютін підтвердив, що дія банківської таємниці буде обмежена незалежно від обставин. Міністерство фінансів веде перемовини з Нацбанком стосовно доступу до цієї інформації.
“Щодо банківської таємниці, скажу чесно: так, ми ведемо дискусію з Національним банком щодо доступу до банківської таємниці… І це в будь-якому випадку буде“, – заявив Улютін під час розгляду законопроєкту.
У разі, якщо банк або інша установа не повідомить вчасно про відкриття чи закриття рахунку, електронного гаманця або сейфу, передбачений штраф – 680 гривень за кожне порушення.
За інформацією Національного банку України, в країні існує приблизно 70 мільйонів банківських рахунків. Водночас точної статистики щодо кількості банківських сейфів наразі немає.
Щодо вимог ЄС, раніше міністр фінансів Сергій Марченко заявив, що для приєднання України до SEPA необхідно ухвалити відповідний законопроєкт. Він підкреслив, що документ досить складний і містить багато дискусійних положень.
“Я вважаю, що маємо прийняти цей факт: якщо ми хочемо здійснювати платежі в євро, ми повинні якомога швидше ухвалити цей закон. У нас немає іншого вибору“, – наголосив Марченко.
Також читайте:
ПриватБанк продасть “безнадійні” кредити на понад п’ять мільярдів гривень
Українцям “зливають” фальшиві долари та євро: які купюри підробляють найчастіше