Станом на травень 2025 року виконавча служба відкрила понад 28 тисяч проваджень щодо чоловіків, які ухиляються від військового обліку. Розмір штрафів варіюється від 37,5 до 58 тисяч гривень, що є суттєвою сумою. Наступним кроком для виконавчої служби стане подання до суду з метою конфіскації майна цих чоловіків, аби реалізувати його на аукціоні для погашення боргу.
Таким чином, чоловіки, які тривалий час ухилятимуться від військового обліку та не сплачуватимуть адміністративний штраф, можуть втратити як рухоме, так і нерухоме майно.
Про це розповів військовий адвокат Руслан Ткаченко, який спеціалізується на мобілізаційному законодавстві.
За словами адвоката, на даний час накласти штраф за ухилення від мобілізації можна кількома способами, і найпоширеніший із них – надсилання повістки рекомендованим листом.
“Згідно з постановою №560, повістки доставляються рекомендованим листом за адресою, вказаною в реєстрі “Оберіг”. Якщо одержувача немає на місці, працівник пошти має проінформувати військовозобов’язаного телефоном (якщо номер є в базі), а також залишити повідомлення в поштовій скриньці. У повідомленні вказується, що надійшов рекомендований лист з позначкою «Повістка ТЦК» і зазначається відділення Укрпошти, де його можна забрати“, — пояснив Ткаченко.
Також він додав, якщо протягом трьох днів повістка не буде отримана у вказаному відділенні Укрпошти, працівник пошти робить позначку «адресат відсутній за зазначеною адресою», після чого лист повертається до ТЦК.
Після повернення повістки до ТЦК, чоловік має близько семи днів, щоб з’явитися, інакше на нього буде накладено штраф у розмірі від 17 до 25,5 тисяч гривень. Якщо цей штраф не буде сплачено протягом 15 днів, його передадуть до виконавчої служби, яка може заблокувати банківські рахунки і списати борг звідти. Якщо рахунки порожні, виконавча служба має право звернутися до суду з метою стягнення штрафу за рахунок рухомого або нерухомого майна.
Наприклад, якщо у чоловіка є автомобіль, а борг становить 58 тисяч гривень, авто можуть конфіскувати через суд і продати, щоб погасити борг. Залишок від продажу буде повернуто боржнику. Варто зазначити, що конфіскації підлягає будь-яке майно – навіть стара лопата, яку на аукціонах можуть продати за 10 гривень.
Також адвокат нагадав, якщо штраф потрапляє до виконавчої служби, він автоматично подвоюється. Наприклад, якщо було накладено мінімальний штраф у 17 тисяч гривень і його не сплачено вчасно ( протягом 15 днів), сума зростає до 34 тисяч гривень. Додатково нараховується виконавчий збір і судові витрати, це ще близько 3 тисяч гривень. У підсумку загальна сума штрафу може становити 37 тисяч гривень. А якщо штраф наклали у 25 тисяч, то потрапивши до виконавчої служби він буде становити майже 58 тисяч гривень.
Адвокат також розповів, що можлива навіть конфіскація житла (квартири або житлового будинку), якщо сума боргу перевищує 20 розмірів мінімальної заробітної плати (у 2025 році – це 160 тисяч гривень).
Нагадаємо, компанія “Опендатабот”, яка перевірила всі відкриті реєстри знайшла цікавий кейс, а саме, Одеське ТЦК та СП на одного чоловіка у 2024 році виписали чотири штрафи за ухилення від мобілізації, і всі вони передані до виконавчої служби. Загальна сума боргу може перевищувати 200 тисяч гривень. Хоча слід зазначити, що це поодинокий випадок, коли ТЦК виписувало штраф чоловіку майже кожні 3 місяці.
1 Comment