Українцям знову доведеться уважніше стежити за банківськими обмеженнями. Найбільші банки країни – ПриватБанк, Ощадбанк та monobank – оновили правила зняття готівки через банкомати та каси. Для частини клієнтів доступні суми стали нижчими, ніж раніше.
Йдеться про нові ліміти, які банки почали застосовувати з квітня 2026 року. Формально такі зміни пояснюють посиленням фінансового моніторингу та боротьбою з тіньовими операціями. Банки все частіше перевіряють походження коштів, особливо якщо клієнт регулярно знімає великі суми або не може підтвердити свої доходи.
У ПриватБанку для більшості клієнтів добовий ліміт на зняття готівки через банкомати становить 20 000 грн. В Ощадбанку обмеження залежить від типу картки: для зарплатних і пенсійних карток ліміт залишився на рівні 25 000 грн на добу, а для кредитних карток його зменшили до 15 000 грн.
У monobank добовий ліміт на зняття готівки через банкомати становить 20 000 грн. Через каси банків-партнерів клієнти можуть отримати до 50 000 грн. Водночас для користувачів, яких банк відносить до категорії підвищеного ризику, обмеження можуть бути значно жорсткішими – приблизно від 5 000 до 10 000 грн на добу.
Причина таких змін – не лише внутрішня політика банків. Фінансові установи діють у межах загальної тенденції до посилення контролю за рухом коштів. Після меморандуму про фінансовий моніторинг, який великі банки підписали наприкінці 2024 року, увага спочатку була прикута до карткових переказів, а тепер контроль посилюється і щодо готівки.
Для більшості українців нові правила не повинні стати серйозною проблемою. Зазвичай клієнти знімають у банкоматах значно менші суми – кілька тисяч гривень за раз. Але незручності можуть відчути підприємці, люди, які часто працюють з готівкою, а також мешканці населених пунктів, де безготівкова оплата досі доступна не всюди.
Банки радять клієнтам заздалегідь планувати великі витрати, частіше користуватися безготівковими платежами та за потреби підтверджувати джерела доходів. У фінустановах запевняють: якщо клієнт має прозорі надходження і не викликає питань у системи фінмоніторингу, суттєвих обмежень він не відчує.