Взялися за Telegram: у Раді запропонували низку обмежень для месенджера

25 березня у Верховній Раді зареєстровано законопроект №11115 , яким пропонується врегулювати діяльність платформ загального доступу до інформації, зокрема й месенджера Telegram.

Про це пише Уніан.

У пояснювальній записці вказано, що деякі платформи спільного доступу до інформації мають багатомільйонну аудиторію в Україні. Згідно з дослідженням від 2023 року, аудиторія Telegram перевищувала YouTube в 4,5 рази – 72% проти 16% відповідно.

Очевидно, що платформа, яка використовується 72% українців для отримання інформації, повинна мати регулювання не менше ніж інші джерела масової інформації із значно меншим охопленням. Додатковим аргументом для запровадження регулювання є те, що, наприклад, платформа Telegram може бути пов’язана з державою-агресором, – йдеться у документі.

Так, законопроєкт вимагає, щоб виокремлювались провайдери платформ спільного доступу до інформації як окремі суб’єкти у сфері медіа. Також уточнюється, що ключовою відмінністю платформ спільного доступу, через які поширюється масова інформація, є наявність на них сторінок (облікових записів, каналів тощо).

Передбачені й інші зміни:

  • встановлюються вимоги до провайдерів платформ спільного доступу до інформації відповідно до ст. 23 закону про медіа. Однак їх не будуть зобов’язувати проходити реєстрацію, замість цього такі провайдери повинні забезпечити присутність в Україні свого представника (представництво, юридична або фізична особа з довіреністю) для комунікації. Ця вимога не поширюється на платформи, які зареєстровані або мають представництво в ЄС;
  • на провайдерів платформ, через які поширюється масова інформація, покладаються зобов’язання, на вимогу Національної ради, розкривати структуру власності та джерела фінансування;
  • законопроєкт також пропонує встановити законодавчу презумпцію, що неможливість здійснити перевірку через відсутність комунікації є підставою для визнання структури власності такого провайдера непрозорою;
  • органи державної влади, органи місцевого самоврядування, їх посадові особи, а також надавачі фінансових послуг, не мають права використовувати платформи спільного доступу до інформації з непрозорою структурою власності;
  • законопроєкт пропонує Кабміну врегулювати порядок використання посадовцями та військовослужбовцями сервісів провайдерів платформ спільного доступу до інформації з непрозорою структурою власності, оскільки використання медіа військовими формуваннями, які входять до сектору безпеки і оборони, можуть мати особливості пов’язані із специфікою діяльності та особливими вимогами безпеки інформації.

Законопроєкт зареєструвала група нардепів. Документ має пройти два читання в сесійній залі, а потім отримати підпис президента.

Претензії до Telegram в Україні

Все частіше депутати говорять, що телеграм містить у собі низку загроз для безпеки України і потрібно шукати варіанти вирішення цієї проблеми. Голова комітету Верховної Ради з питань свободи слова Ярослав Юрчишин заявляв, що Україна нині налагоджує комунікацію з керівництвом усіх платформ, щоб працювати за прозорими правилами, згідно з українським законодавством, і відповідно до міжнародних стандартів. Проте, за його словами, Telegram наразі відмовляється йти на контакт із українською владою та блокувати канали, які поширюють російську пропаганду.

Facebook Comments
nyaha IT:
Leave a Comment

This website uses cookies.