Верховна Рада ухвалила у першому читанні оновлений законопроєкт №10449, спрямований на посилення мобілізаційних заходів. За цим проєктом передбачено вручення повісток через електронний кабінет, а також встановлення покарань для ухилянтів, включаючи примусове доставлення до ТЦК, арешт банківських рахунків та позбавлення права керувати автомобілем.
У своєму коментарі для сайту Технофан адвокат Марина Бекало розповіла про те, яким чином будуть вручатися повістки через електронний кабінет, коли наступає відповідальність за невідвідування на неї, а також можливість застосування штрафів.
Як вручатимуть повістки через електронний кабінет
Законопроєкт №10449 передбачає, що повістки для призовників, військовозобов’язаних та резервістів будуть вручатися через їх електронний кабінет. Кожен з цих громадян буде зобов’язаний зареєструвати такий кабінет, в якому буде відображена їх облікова інформація.
Що має зазначатися у повістці:
– прізвище, ім’я по батькові та дата народження громадянина;
– Найменування ТЦК СП, що видав повістку;
– Мета виклику до ТЦК СП;
– Місце, день і часу явки за викликом;
– Підпис (електронний цифровий підпис) посадової особи ТЦК СП, яка видала (сформувала) повістку;
– Реєстраційний номер повістки;
– Роз’яснення про наслідки неявки та про обов’язок повідомити про причини неявки.
Коли повістка вважатиметься врученою
Марина Бекало роз’яснила, що якщо повістка надсилається через електронний кабінет, то день вручення цієї повістки вважатиметься часом отримання електронного повідомлення від Територіального Центру Комплектування Сил Призову про її доставлення. Або ж це буде робочий день, наступний за днем відправлення, незалежно від того, коли повідомлення про доставлення надійде до ТЦК СП.
“У такому разі повістка, надіслана через електронний кабінет, буде вважатися врученою”, — розповіла адвокатка.
Законопроєктом передбачаються поважні причини неприбуття за повісткою:
– перешкода стихійного характеру, хвороба громадянина, дії країни-агресора або інші обставини, які позбавили його можливості особисто прибути у зазначені пункт і строк;
– Смерть його близького родича (батьків, дружини (чоловіка), дитини, рідних брата, сестри, діда, баби) або близького родича його дружини (чоловіка).
Необхідно повідомити Територіальний Центр Комплектування Сил Призову про причини неприбуття та документально підтвердити це не пізніше ніж через три дні з моменту прибуття до ТЦК СП, як вказано в повістці.
Відповідальність за неявку по повістці
Інакше, Територіальний Центр Комплектування Сил Призову розглядатиме неприбуття за повісткою як порушення законодавства про мобілізацію. За такі порушення передбачені не лише адміністративні штрафи відповідно до статті 210-1 Кодексу України про адміністративні правопорушення, але й можливе застосування заходів впливу на порушника.
Ці заходи можуть включати адміністративне затримання поліцією з метою примусового доставлення до Територіального Центру Комплектування Сил Призову. У випадку, якщо механізм примусового доставлення поліцією неможливо втілити протягом 15 днів, ТЦК СП виноситиме письмову вимогу особі з’явитися до нього, яку надсилає через електронний кабінет або поштою.
Чи зможе ухилянт відбутися штрафом
Якщо громадянин не виконує цю вимогу, Територіальний Центр Комплектування Сил Призову подає до суду заяву про тимчасове обмеження права виїзду за межі України, тимчасове обмеження права керування транспортними засобами, а також накладення арешту на кошти та інші цінності цього громадянина, які знаходяться на його рахунках у банках, платіжних системах, електронних гаманцях або на рахунках у цінних паперах, на період до виконання зобов’язань за цією вимогою.
“А отже, у разі прийняття законопроєкту в такій редакції, сплата штрафу за ст. 210-1 КУпАП громадянином не скасовує його обов’язок виконати вимогу ТЦК СП про виклик, оскільки такі заходи впливу за відповідним рішенням суду будуть тривати до виконання громадянином зобов’язання про виклик до ТЦК СП”, — розповіла Марина Бекало.
Leave a Comment