Багато українці чекають посиленої хвилі мобілізації в Україні, тому на просторах інтернету появляються статті, які містять в собі неправдиву інформацію щодо військової служби та правил військового обліку. Суперечки ідуть, чи мають право вручати повістки на блокпостах або чи підлягає розлучений батько трьох дітей мобілізації. В цій статті розвінчаємо топ-10 міфів про мобілізацію.
Українські банки блокують картки ухилянтів
Такі заголовки можна було побачити майже кожен день. В законодавстві України немає такого закону, щоб блокувати рахунки за ухилення від мобілізації, це може зробити тільки виконавча служба, якщо у чоловіка є адмінштраф і він не сплачує його.
Наприклад, чоловік не з’явився за повісткою в ТЦК або відмовився її підписувати. У такому випадку складається протокол про адміністративне правопорушення, а територіальний центр комплектування (ТЦК) виносить постанову про штраф, якщо чоловік відмовляється його сплачувати, то справа передається до виконавчої служби для стягнення штрафу в примусовому порядку. Тобто, навіть якщо вам заблокують рахунок, то не за ухилення від мобілізації, а за не сплачений штраф. Але якщо ви його сплатите, то ніякого блокування банківського рахунку не буде.
Ще ненароджена третя дитина дає право на відстрочку та виїзд за кордон
Так, якщо у чоловіка троє дітей, то він звільнений від військової служби, причому ці діти не повинні бути його біологічні.
А що робити коли у чоловіка двоє дітей, а жінка вагітнім третім. У такому випадку, якщо в сім’ї є двоє дітей і пара в очікуванні третьої – це не звільняє чоловіка від мобілізації. В законодавстві України немає такого закону, а чітко вказано, що повинно бути троє дітей і більше до 18 років.
Чоловіків, у яких третя дитина народилася після жовтня 2022 року, вважатимуть ухилянтами
Статтею 23 Закону про мобілізацію передбачено, що військовозобов’язані, які мають документи, що підтверджують право на відстрочку, не несуть кримінальної відповідальності при реалізації права на відстрочення від виконання обов’язків.
Тому якщо чоловік не ставав на облік більше як півтора року війни, але в нього в жовтні народилася дитина, такі чоловіки не вважаються ухилянтками та мають право на відстрочку.
Якщо чоловік розлучився з дружиною і суд вирішить, що неповнолітня дитина буде проживати з батьком – військовозобов’язаний не підлягає мобілізації
Це також один із міфів, який попадається часто на просторах інтернету. Для того, щоб чоловіку дали відстрочку від армії потрібно, щоб мати повністю позбавили батьківських прав або порахували її безвісти зниклою. Якщо мати приймає хоть якусь участь у вихованні дитини, то ТЦК не маже дати відстрочку чоловікові, адже в дитини є ще один опікун, який може її забрати в разі мобілізації чоловіка.
Існують “хвилі мобілізації”, кого мобілізують в першу чергу і кого мобілізація не торкнеться
Багато сайтів пиши ніби знає, як протікає мобілізація в Україні та яка хвиля мобілізації іде.
Черговість і чисельність призовників визначаються Генеральним штабом Збройних Сил України на основі мобілізаційних завдань, і така інформація є конфіденційною.
Обмежено придатних мобілізують, бо “закінчилися придатні”
Не секрет, що з моменту повномасштабного вторгнення мобілізували людей з обмеженими фізичними можливостями.
Але розгляньмо приклад, якщо у чоловіка немає половини щитоподібної залози, раніше таких людей рахували повністю непридатними до військової служби. Але така людина може нести військову службу як і всі інші чоловіки. Тому у Верховній Раді розширили список хвороб, по яким можуть взяти в армію.
Звичайно, таких людей не кинуть у десантно-штурмових війська, до морської піхоти, але вони придатні до служби у частинах (підрозділах) забезпечення, можуть бути в артилерії, водієм тощо.
Вручити бойову повістку можуть у будь-якому громадському місці і відразу відправити на передову.
“Бойову” повістку військовозобов’язаному можуть вручити виключно ТЦК СП після проходження ним ВЛК, та за умови визнання його придатним до військової служби.
Повістка, вручена на вулиці або блокпості – незаконна
У законодавстві України не вказано, де саме можна вручати повістку. Тож цей документ можуть видати в будь-якому місці, яке не заборонене законодавством України – на вулиці, на роботі, вдома.
Жінкам-медикам та фармацевтам заборонили виїжджати за кордон від 1 жовтня
На сьогодні жодних змін не внесено до правил перетину кордону, які б обмежували права жінок-призовників на виїзд за кордон.
Тому жінки мають право виїжджати за кордон навіть на військовому обліку.
Раніше ми розповідали, що у Верховній Раді назвали причини, за яких прийдеться призивати більше чоловіків.
Leave a Comment