Завдяки розвитку інформаційних технологій ми отримали доступ до величезної інформації! Дані, новини, події, думки – інформації настільки багато і її зростання настільки величезний, що часом неможливо визначити де реальність, а де автор написав “брехню” на основі чуток, а де просто класичний фейк, який не має нічого спільного з реальними діями .
Сидячи в інтернеті і читаючи новини, потрібно вміти відокремлювати зерна від полови, намагаючись робити власні висновки на перевірених фактах. Але як це зробити, якщо так багато інформації, що можна просто заплутатися в джерелах? Давайте розглянемо основні принципи, на підставі яких можна хоч якось бачити реальність перебуваючи у віртуальності)
Визначте джерело інформації
Звідки надійшла ця інформація? Вам переслали повідомлення у возі, попалася добірка у соціальній мережі чи ви почули її від сусіда, з яким зустрілися на сходовій клітці?
Давайте виходити з того, що жодним агенціям “ОБС” вірити не варто, відставити емоції убік і ставиться до новин “без певного місця проживання” з обережністю.
Шукаємо першоджерело
Якщо вас зацікавила якась новина, слід насамперед знайти першоджерело, від якого вона надійшла.
Якщо це новина про технології – можна подивитися на сайті виробника, акція – вивчіть сайт магазину, дослідження – сайт організації, хто проводив дослідження або хоча б початкову статтю в якомусь відомому журналі про цю подію. Знайте, добрий автор завжди вкаже джерело інформації)
Виявляйте факти
Добре написана стаття будь-яку тему може перевернути з ніг на голову, оскільки правильно розставлені акценти – основа журналістики. Щось можна замовчати, десь прикрасити і вже користувач загубився. Інформацію прочитав, але з погляду журналіста не дістався до самої події.
Звертайте увагу до деталі, стаття може містити досить багато тексту, певної термінології, яка може заплутати читача. Намагайтеся отримати дані з одного джерела перевірити їх, вивчивши першоджерело або хоча б думки інших журналістів, які розбираються в даній тематиці.
Важливо пам’ятати, що помилятися можуть усі. І навіть уже перевірене видання, яке ви читаєте, може зробити помилку через неправильність перекладу або просто взявши дані з неперевіреного джерела.
Необхідно критично підходити до будь-якої інформації, яка вам доступна і не піддаватися на різні чутки!
Leave a Comment