У зв’язку з повномасштабною війною багато чоловіків поновили навчання в коледжах та університетах. Однак через виявлені масштабні корупційні схеми у Верховній Раді було прийнято закон, який забороняє отримувати відстрочку для осіб, які другий раз здобувають вищу освіту або навчаються заочно.
Але навчання все-таки лишається одним із найпопулярніших методів, щоб отримати відстрочку від мобілізації. Тому особи, які здобули вищу освіту, почали вступати в аспірантуру і кожного року їх встає все більше.
Наприклад у 2021 році в аспірантурі навчалися 26 389, з 2022 року ця цифра зросла до 33 836, а уже в 2024 році аспірантів нараховувалося понад 44 тисячі осіб.
А от прогнози у 2025 році шокують, адже за даними Українського центру оцінювання якості освіти, понад 93 тисячі потенційних вступників до магістратури вже отримали свої екзаменаційні листки.
Таким чином, в умовах загальної мобілізації, аспірантура стає одним із небагатьох законних способів отримати відстрочку. Це не нова практика: ще до війни студенти, аспіранти та докторанти мали певні пільги, що дозволяли їм не проходити службу або відкладати її. Тепер, коли країна перебуває в стані війни, цей механізм почав використовуватися дедалі активніше.
Цей тренд викликає серйозні питання: чи не перетворюється аспірантура на інструмент ухилення від обов’язків перед державою? Водночас це створює додатковий тиск на університети, які змушені приймати таку кількість студентів, підтримувати їх та забезпечувати якісну освіту в умовах війни.
Leave a Comment