Призов “дідів”, час затримання і вилучення телефонів: все про зміни у мобілізації у 2025 році

Попри поширення чуток про “швидке завершення війни”, в Україні триває посилена мобілізація і всі військовозобов’язані чоловіки віком від 25 до 60 років мають бути на військовому обліку. Чоловіки віком від 18 до 25 років мобілізуються лише за умови наявності військового досвіду, такого як строкова служба чи навчання на військовій кафедрі. Територіальні центри комплектування (ТЦК) продовжують виконувати завдання з мобілізації та набирають нових людей в армію.

Майор Лариса Козак, заступниця начальника РТЦК та СП у Києві, надала роз’яснення щодо найбільш актуальних питань, пов’язаних із мобілізацією, затриманнями та правами військовозобов’язаних.

Мобілізація чоловіків 50+

23 вересня нардеп Олексій Гончаренко повідомив про директиву Сухопутних військ, згідно з якою чоловіків віком 50-60 років мобілізуватимуть лише за окремим розпорядженням.

Адвокатка Марина Бекало у коментарі для ТСН.ua пояснила, що ця директива є документом службового користування і не публікується у відкритому доступі.

У Волинському ТЦК заявили, що вікові обмеження не стануть перепоною, якщо не буде законодавчої заборони. Майор Лариса Козак з Київського ТЦК підтвердила цю позицію, зазначивши, що чоловіків старше 50 років часто залучають на посади водіїв, логістів і тилових працівників.

Мобілізація старших людей проводиться з тою інтенсивністю, що і раніше, але через вік, їх не направляють на бойові посади. Тобто, в піхоту їх ніхто не кидає, вони займають більше логістичні посади у війську , – зазначила Козак.

Використання мобільних телефонів у ТЦК

Співробітники ТЦК не мають права конфісковувати мобільні телефони. Адже приміщення територіальних центрів є режимними об’єктами, де діють обмеження на використання телефонів у певних кабінетах.

Забирати засоби стільникового зв’язку – ні, РТЦК такого права не має. Але в категорованих кабінетах телефони не використовуються навіть нами, – наголосила Козак.

Хто має право затримувати військовозобов’язаних

Поліція не може самостійно мобілізовувати громадян – лише сповіщати. Працівники ТЦК можуть мобілізувати військовозобов’язаних без участі поліції, але затримання – це виключне право поліції. Однак під час адмінзатримання працівники ТЦК можуть “сприяти” поліції.

Майор Козак уточнила, що законодавство чітко не визначає, що саме включає це “сприяння”. Фізичне застосування сили працівниками ТЦК не передбачене.

Термін затримання

За непокору представникам поліції чи ТЦК військовозобов’язаного можуть затримати до трьох годин. У разі активного спротиву з фізичним впливом термін затримання може сягати трьох діб.

Якщо громадянину здається, що його силоміць помістили у транспорт, варто з’ясувати повну картину – це може бути адміністративний протокол про затримання“, – пояснила Козак.

Повістки для заброньованих

Повістки надходять навіть військовозобов’язаним, які мають відстрочку або бронювання. Це пояснюється тим, що вони генеруються через Єдиний державний реєстр призовників і резервістів без урахування статусу громадянина.

Ігнорування повістки може призвести до адміністративної відповідальності, навіть якщо ви маєте бронь чи відстрочку, – наголосила майор.

Час на вирішення побутових питань

Майор Козак зазначила, що військовозобов’язаним зазвичай надається час для вирішення побутових питань, таких як передача ключів від житла чи дзвінок близьким. Це стосується тих, хто добровільно з’явився до ТЦК.

Для громадян, які прийшли до ТЦК без порушень, передбачено до двох місяців для вирішення побутових питань. Але для тих, кого доставили через порушення, такого права немає, – підкреслила Козак.

Facebook Comments
nyaha IT:
Leave a Comment

This website uses cookies.