Україна найближчим часом запустить економічне бронювання. Ціна бронювання працівника на думку депутатів повинна бути – від 20 до 35 тисяч гривень на місяць.
У разі узаконення економічного бронювання, ринкове конкурентне середовище принципово зміниться. Бо не у всіх є «зайві» гроші. То все ж таки, як економічне бронювання вплине на економіку та що буде з цінами.
Не всі компанії зможуть платити за працівників, а лише ті, у кого немає заборгованостей по зарплатах та податкам.
У разі ухвалення нового закону конкуренція на ринку зміниться. Буде три групи компаній:
- що мають статус стратегічних і можуть бронювати персонал безкоштовно;
- що отримають право бронювати людей за гроші;
- не стратегічні, які не мають грошей на платні бронювання. Їхнім працівникам у будь-який момент можуть вручити повістки та мобілізувати.
Голова секретаріату ради Андрій Забловський розповів, що для 58% роботодавців основною проблемою є нестача кадрів через мобілізацію. Нині в Україні не вистачає близько 4,5 мільйонів працівників. При цьому дефіцит бюджету на потреби оборони становить 500 мільярдів гривень.
“Тож, попри етичну дилему, економічне бронювання є хорошим варіантом для пошуку додаткових фінансових ресурсів і збереження потенціалу для продовження функціонування економіки”, — зазначив Забловський.
Також він додав, що посилиться конкуренція між тими, хто може бронювати людей за гроші й хто такої можливості не має. Й люди будуть намагатися влаштуватися на роботу в ту компанію, де бронюють. А для компанії в якої не має грошей, кадрові проблеми тільки погіршаться.
Однак не всі підтримують економічне бронювання.
“З точки зору держави, несправедливо допускати резервування за гроші, тому що життя всіх громадян однаково цінне. Крім того, є ризик появи різних схем. Наприклад, замість того, щоб забронювати справді цінних для виробництва фахівців, ця перевага буде надаватися родичам чи знайомим, які погодяться платити 20 тис. на місяць. Охочих відкупитися таким чином буде багато», – сказав голова концерну “Ярослав” Олександр Барсук.
Що чекає на бізнес, який не має ні стратегічного статусу, ні грошей на бронювання?
“Багато хто буде йти в тінь — не оформлювати людей. Але не виключаю й масових банкрутств бізнесу”, – сказав керівник громадської організації SaveФОП Сергій Доротич.
Економіст Олексій Кущ зазначив, що не всі можуть собі дозволити економне бронювання.
«Це не підходить для компаній, де кошти на заробітну плату становлять велику частку в структурі витрат. В основному мова йде про сферу обслуговування – це ресторани, готелі, торгові площі. Там частка витрат на персонал досягає 50%. Також велика вона в трудомістких виробництвах, наприклад, легпром — до 40%. Натомість у машинобудуванні оплата персоналу — становить лише до 20% від собівартості, левова частка там — матеріальні витрати. У металургії відсоток ще нижчий — усього 5%, в агросекторі — до 10%”
Він також додав, що економічне бронювання дуже підходить для бізнес-моделі фінансових, страхових, IT-компаній. Ці компанії мають відносно невелику кількість співробітників і високі заробітні плати, на тлі яких 20 тисяч за бронювання це не велика сума.
Інше питання, чи вплине впровадження економічного бронювання на вартість товарів та послуг? Адже витрати на бізнес зростуть, тож виникне спокуса перекласти це на споживачів.
Економічне бронювання може навіть призвести до збільшення річної інфляції на 0,5-1,5%. За оцінками економістів, вартість послуг, а також ціни на одяг можуть зрости приблизно на 25%. Продукти отримають плюс 5—7% до цінника. Проте ціни на металургійну продукцію, зміняться не суттєво, лише на 1-2%.
Проте зараз на зростання цін впливають інші чинники – подорожчання електроенергії та перебої з постачанням, а також знецінення гривні. Тому націнку на бронювання можуть й зменшити. Бізнесу доведеться стримувати свої апетити, оскільки платоспроможність українців не зростає, і переплачувати за заброньованих працівників споживачі навряд чи згодяться.
Leave a Comment