Ухилянти відбиваються у судах: на чій бік стає апеляція

У 2023 році за ухилення від мобілізації засуджено 1257 українців: обвинувачених засудили до умовного та реального позбавлення волі. Це в п’ять разів більше, ніж у 2022 році.

«Главком» підрахував у новому матеріалі що, за 2022-2023 роки Апеляційні суди переглянули 26 вироків, за ухилення від мобілізації. Майже у всіх випадках Феміда відправляла обвинувачених за ґрати, скасовуючи клопотання прокурорів щодо умовного терміну покарання, ухвалені судами перших інстанцій.

Відомо, що справи десятьох засуджених, які відмовилися від мобілізації під час повномасштабної війни, вже передали до Верховного суду. Вони там оскаржували реальні терміни покарання. Станом на середину березня 2024 року засуджені отримали вердикт верховної Феміди та зазнали катастрофічної поразки. Це означає, що їхні вироки залишаються в силі й більше не підлягають перегляду.

Один із таких випадків стосується колишнього продавця харківського ТОВ «Посад рітейл» Сергія Н., який у січні 2023 року отримав повістку. Пройшовши ВЛК його визнали придатним, тому у підсудного не було підстав ухилятися від призову. Втім Сергій Н. проігнорував повістку до військової частини, через що порушили кримінальну справу, про ухилення від мобілізації.

У суді обвинувачений визнав свою провину та розкаявся. Феміда визнала пом’якшувальною обставиною щире каяття, звільнила від відбування покарання у вигляді 3-ох років позбавлення волі, та замінила на два роки умовно.

Згодом Харківський апеляційний суд переглянув цей вирок і дійшов висновку про необхідність засудити Сергія Н. до трьох років позбавлення волі, оскільки «звільнення підсудного з випробуванням не можна визнати обґрунтованим і достатнім для досягнення мети покарання, тобто, запобігання новим злочинам».

Засуджений, який утримується в Менській виправній колонії No91, оскаржив це рішення у Верховному суді. Чоловік та його адвокати просили скасувати покарання та призначити новий розгляд. Захист навіть включив до справи копії медичних документів про вагітність дружини засудженого, але це не спрацювало. Верховний суд постановив, що покарання, призначене апеляційним судом, було «необхідним і достатнім для виправлення правопорушника та запобігання новим подібним злочинам».

Адвокат Роман Кичко так прокоментував справу Сергія Н.:

«Суд зробив такі висновки, не зважаючи на те, що було долучено копію медичної довідки про вагітність дружини засудженого, що мало б полегшити обставини покарання. Схожі висновки судів для звичайних громадян виглядає так: мобілізуйся або сиди у в’язниці. Ні в якому разі ми не говоримо, що ухилення від мобілізації має бути безкарним або таким, що розцінюється як безкарне», – сказав Кичко.

Він вважає, що при винесенні вироку слід дотримуватися чіткого балансу між громадською думкою, національними проблемами та врахуванням реальних обставин кожного громадянина. Мало того, цей баланс має бути присутнім, якщо потрібно змінити ставлення до мобілізації – від «покарання» до «зобов’язання», яке має поважати держава.

Facebook Comments
nyaha IT:
Leave a Comment

This website uses cookies.