30 січня уряд зареєстрував у парламенті новий мобілізаційний законопроєкт «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо окремих питань проходження військової служби, мобілізації та військового обліку». Зазначається, що в законопроекті всі минулі зауваження враховані та внесені зміни.
Нові правила мобілізації
Встановлюється обов’язкова 2-3 місячна військова підготовка після мобілізації чоловіка. Акцентується увага, що чоловіка не можуть відправити на фронт після місяця навчання, адже було дуже багато таких прецедентів.
Бронювання від мобілізації
Працівники Нацполіції, ДБР, НАБУ, прокуратури, БЕБ, Служби судової охорони більше не матимуть відстрочки.
Голови міських та сільських рад, територіальних громад – мають бронь. З військовозобов’язаних, які працюють на посадах в органах місцевого самоврядування, бронюють 50%.
Також на військову службу під час мобілізації на особливий період можуть бути призвані за бажанням засуджені особи, які звільнені від відбування покарання з випробуванням.
Базова військова підготовка
У новому законопроекті передбачена відмова від строкової військової служби, замість якої з 2025 року буде обов’язкова військова базова підготовка для чоловіків віком 18-25 років, для жіночої статі – за бажанням.
Таким чином, чоловік віком 18-25 років може самостійно обирати, коли пройти військову підготовку. Сама підготовка займатиме максимум 5 місяців, при цьому за людиною зберігаються її робоче місце.
Накладення обмежень на ухилянтів через суд
Якщо через 10 днів після отримання повістки чоловік не з’явився до ТЦК добровільно, то на нього будуть накладені наступні обмеження через суд:
– Арешт банківських рахунків і цінностей, що знаходяться на зберіганні в банках;
– Обмеження виїзду за кордон;
– Обмеження у праві керування автомобілем.
Також за зверненням ТЦК, органи Служби безпеки України (СБУ) або поліцейські зможуть затримувати чоловіка та доставляти його до військкомату.
Обов’язки військовозобов’язаних
Документ передбачає зменшення призовного віку для громадян з 27 до 25-річного віку. Також встановлюються наступні обов’язки:
– проходити медичний огляд;
– постановки на військовий облік за місцем перебування у разі переїзду під час проведення мобілізації;
– реєструвати електронний кабінет призовника, військовозобов’язаного, резервіста;
– обов’язкової явки до територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки і військових частин після оголошення мобілізації;
– наявності при собі військово-облікового документу разом з документом, що посвідчує особу, які пред’являються за вимогою згідно закону.
За законопроект планують проголосувати на початку лютого. Закон набере чинності через десять днів з дня його офіційного опублікування.
Leave a Comment